Psikolog doktora yapılan sözlü saldırıya tepki gösterdiler « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

Psikolog doktora yapılan sözlü saldırıya tepki gösterdiler

Bu haber 05 Temmuz 2020 - 18:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

-Ayvalık Devlet Hastanesi’nde Psikolog Dr. Dilruba Erden Şekerciler’e yapılan saldırıya Anadolu Psikologlar Derneği’nden sert tepki…

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Devlet Hastanesinde Görevli Klinik Psikolog Dilruba Erden Şekerciler’in bir hastaya psikolojik test uygulaması sırasında hasta yakınlarının uyarıya rağmen test odasına girmek istemeleri üzerine görevli psikolog ile girdikleri tartışmadan sonra yaşanan olayla ilgili olarak Anadolu Psikologlar Derneği’nden de tepki açıklaması geldi.

Dernek Başkanı Klinik Psikolog İlhan Bozkurt tarafından yapılan açıklamada; “Pandemi sürecinde Ayvanlık Devlet Hastanesin’de özveri ile görev yapan  Klinik Psikolog meslektaşımızın hasta ve çalışan güvenliği için aldığı önlemlere karşı hasta yakınları tarafından gösterilen ve tasvip edilemeyecek davranışlara adli mercilercilerce gerekli cezanın verileceğini umut ediyoruz ve sürecin takipçisi olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Klinik Psikolog ve Psikologların yaşadığı sorunlarla ilgili bu ve benzeri konularda çok sayıda başvuru aldıklarını da ifade eden Anadolu Psikologlar Derneği Başkanı Klinik Psikolog İlhan Bozkurt,  Psikologların hastanelerde yaptığı işlemler ve özlük hakları konusunda da çözüm bekleyen önemli  sorunlar olduğunu ifade etmek istediğini  kaydederek,  Sağlık Bakanlığının bu konularda biran önce düzenleme yapması gerektiğini ifade etti.

 “Kamu hastanelerinde hizmet veren Psikolog ve Klinik Psikologların yaptığı işlemler ve özlük haklarıyla ilgili ciddi sorunlar olduğu meslektaşları tarafından sıkça ifade edildiğini vurgulayan Bozkurt, “Meslektaşlarımız bu konularda Bakanlığa yaptıkları  birçok başvuruya rağmen bir çözüm bulunmadığını da ifade etmektedirler.  En çok şikayet edilen konular; çalışma şartları, oda sorunları, yönetmeliğe uygun bir randevu sisteminin oluşturulmamış olması, döner sermaye adaletsizliği ve Klinik psikoloji  üst öğreniminin verdiği yetkilerin kullanılamıyor olmasıdır. Klinik psikolog meslektaşlarımız birçok zorlukla aldıkları  üst öğrenimin döner sermayeye yansıtılmamasıdan şikâyetçi. 

Bilindigi üzere ‘2011  yılında Tababet Kanununun 9. maddesine eklenen ek madde 13 ile Klinik Psikolog mesleği bir üst öğrenim ünvanı olarak tanımlandığı ve diplomalar nakanlıkça tescil edildiği  halde uygulamadaki eksiklikler nedeniyle  meslektaşlarımız bu unvanın vermesi gereken  hiçbir kazanımı fiiliyatta elde edememiştir. Aynı şekilde Bakanlık bünyesinde çalışan psikolog ünvanlı meslektaşlarımızda ek ödeme sisteminden adil şekilde yararlanamamakta ve artış beklemektedir’ dedi.

DERNEK OLARAK ÇÖZÜME DESTEK VERMEYE HAZIR

İlhan Bozkurt  yaptığı açıklamada, “Bu konularda derneğimizin yönetim kurulunda kamu tecrübesi olan ve belirttiğimiz sorunlarla ilgili bilgi sahibi Psikolog ve Klinik psikologlarımız bulunmaktadır. İhtiyaç halinde düzenlemeler için teknik destek vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bakanlığımızın bu konularda duyarlı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.