JUST DO İT ve ÇAV BELLA « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

JUST DO İT ve ÇAV BELLA

Bu haber 23 Mayıs 2020 - 13:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

RECAİ ŞEYHOĞLU

Sabah Karşıyaka Belediyesine gidip  Karşıyaka’nın aslan delikanlısı FeruzBozaslan’ı ziyaret edip çayını içtikten sonra eve dönüyordum. Kaldırımda yürümekteyim. Karşımdan siyah penyeli, 1.90 boylarında esmer bir delikanlı gelmekte… Yaşı 18- 20 civarında… Penyesinde koca koca harflerle JUST DO İT yazısını görünce aklıma Feyza Hepçilingirler geldi. Onun bu konuyla ilgili yazdıkları…

Merakımı yenecek durumda değildim doğrusu.

‘’ Pardon delikanlı, bu yazı ne anlama geliyor?’’ dedim tebessümle.

Verdiği yanıt aklımdan çıkacak gibi değil.

‘’ Amca, ben de bilmiyom. Yabancıca yabancıca! ‘’

                                                                          *

Geçen yıl ülkemize gelen 51,7 milyon turistin yüzde 83,3’ü yabancıymış. Rusya başta olmak üzere Almanya, Bulgaristan ve İngiltere’den gelmişler.

Delikanlının penyesi de ülkemize çok gelen yabancıların etkisinden…

Gel gör ki anlamından bihaber!

Yazının ‘ Yabancıca ‘ olduğunu biliyor ama…

                                                                          *

Dünya genelinde 212 ülkeye yayılmış korona(taç/virüs.

Ruslar, temmuz sonuna kadar yurtdışına göndermeyecekmiş vatandaşlarını.

İngiltere de yıl sonuna kadar…

Alman turistleri ise ancak eylül ayından sonra görebileceğiz Antalya, Bodrum ve Kuşadası gibi tatil beldelerimizde.

                                                                          *

Yaşasın diyorum kendi kendime… Just Do İt’li penyeler de görülmez olur herhalde.

Yabancıca yazılara olan ilgimiz de körelmiş olur bahaneyle…

                                                                            *

1 Mart- 30 Nisan 2020 tarihleri arasında  ülkemizde 15 bin 948 işyeri kapanmış.

Ne kadar kişinin işsiz kaldığını artık hesap edin.

                                                                            *

Korona salgınının başladığı günden bu yana, iki buçuk aydır devletin başkenti Ankara’da değil de  İstanbul’daHuber Köşkü’nde yaşamını/ Başkanlığını sürdüren  muhafazakar, ‘ Yerli ve Millici ‘  RTE, bu süre içinde ne 19 Mayıs 1919 Kutlama  törenine katıldı ne de Anıtkabir ziyaretine.

 Atatürk’ü Anma dışında, Yüzde 57’si işsiz olan gençlerimizin de bayramı demek olan 19 Mayıs’ta Ankara’daki törenlere katılması gerekmez miydi  Cumhurbaşkanının?

Bunu geçtik…

Diğer ülkelerin devlet başkanlarından hangi biri başkentin dışında bir şehirde  ülkesini yönetiyordur, bilen var mı?

Yoksa başkent İstanbul oldu da bizim mi haberimiz olmadı?

Başka bir soru… Salgın nedeniyle hangi ülkenin Meclisi kapalı?

Ama bizimki kapalı.

Kurtuluş Savaşında  bu ülkenin Meclisi kapanmamıştı. ‘’ Meclisi Kayseri’ye taşıyalım’’ diyenlere  bile kulak verilmemişti o günlerde.

Daha başka…

Ankara’da/ Başkentimizde korunamıyor mu da İstanbul’da yaşamını sürdürüyor Cumhurbaşkanı?

Üç gün, beş gün de değil… Aylardır…

Gariplik yok mu bu işte?

Herkes maske takarken Cumhurbaşkanının maske takmaması, ileride Tayyipseverler tarafından ‘ Koronadan korkmayan tek adam ‘  şeklinde  propagandaya dönüşürse şaşmam.

                                                                               *

                   Giresun SGK İl Müdürü Erdal Özdemir, kurumun çay ocağını iletmek üzere kime veriyor biliyor musunuz?

Makam şoförü Levent  Tatar’a…

Basında yer aldı bu haber.

Peki…  Devletin yüce katındaki biri bu konuya müdahalede bulundu mu? Bulunmadı. Adalete güven duyuluyorsa bu konu adilane bir şekilde çözülecektir muhakkak.

Cumhuriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’ta vakıflardan kiraladığı araziye yaptırdığı şömine ve çardağın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkılmasına  ilişkin  ‘’ Boğazda kaçak var ‘ haberi  yaptı ya…

BİK ( Basın İlan Kurumu), bu haber nedeniyle  gazeteye ve  gazetenin internet sitesine  35 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası verdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun  iktidar partisi için ‘’ Seçimlerde oylara müdahale edecekler.’’   dedi.

Demek istiyor ki, sahtekarlık yapacaklar. Doğrusu çok ağır bir itham!

İktidarın bu ithama itiraz etmemesi ise daha vahim.

CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım’ın tutuklanmasının kamu vicdanını yaraladığı hepimizin malumuyken şimdi de iktidar bütün gücüyle İzmir’deki bir olaya kilitlenmişe benziyor.

Geçtiğimiz günlerde  Karşıyaka, Konak, Çiğli, Buca gibi birçok ilçedeki camilerin hoparlörlerinden  Çav Bella ( İtalyancası Bella Ciao) çalınmış. Sonra  Bayraklı ve Bornova’da da aynı tarzda  saldırılar olmuş İzmir Müftülüğüne göre.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik hemen ‘’ Yapılan saldırıyı lanetliyoruz. Ses sistemine sızarak bu çirkinliği yapanları şiddetle kınıyoruz. Camiyle sorunu olanın milletin ta kendisiyle sorunu olduğunu biliyoruz.’’  dedi. Gazetelere göre, İzmir’de kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce camilerin merkezi sistemine girilerek müzik yayını yapılmasının ardından İzmir Müftüsü Recep Şükrü Balkan, yayını yapan kişilerin sistem frekansının şifresini kırmak suretiyle profesyonel bir saldırı düzenlediğini söylüyor.

Müftü, olayın kendisini üzdüğünü ve kanına dokunduğunu söylüyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, ‘’ Bu ülkede ezan sesinden, selâsesinden rahatsızlık duyan güruha milletimiz ve özellikle İzmirli hemşehrilerimiz hak ettikleri tepkiyi verecektir.’’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  Tunç Soyer; ‘’ Asla kabul etmeyeceğimiz bu prokasyonu gerçekleştirenleri lanetliyor, güzel İzmir’in adını bu olayla yan yana getirip politika malzemesi yapanları da kınıyorum.’’

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel; ‘’ İzmir’in minarelerinden Çav Bella çalmak hem ayıptır hem günahtır. Bu densizliği yapanlar kimse derhal yakalanmalı ve yargıç karşısına çıkarılmalıdır. Camilerin ses sistemi yol geçen hanı olamaz. İnsanlara iftira atarak  siyasi çıkar sağlamaya çalışmak utanmazlıktır.’’

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in sözleri ise ilginçti. ‘’  Bu olayın, Başkanımız Tunç Soyer’in basında çıkan ‘ Chav Bella şarkısı benimle özdeşleşti’ şeklindeki açıklamasından  üç gün sonra yapılması ve çalınan şarkının Çav Bella olarak seçilmesi, çok net bir şekilde  bu işin Tunç Soyer’i ve CHP’yi hedef göstermek için yapıldığının kanıtı.’’

Deniz Yücel demek istiyor ki, ‘’ Bir zamanlar Alman Parlamento binası Reichtag’ı yakanların benzerlerinin bir tezgahı bu.’’

Düşünün ki yaşanan bu olay Ramazan Ayında oluyor.

Dini hassasiyetlerin tavan yaptığı bir dönemde….

Kim kaşıyor olabilir ?

Diye düşünüyordum ki Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyla ilgili açıklaması düştü ekranlara.

Ve çözdüm sorunu…

RTE, ne mi diyordu:

‘’ … Buna karşılık ülkenin önüne  takoz olmayı, milletin tarihine/ kültürüne/ değerlerine husumiyeti, devleti yıpratmayı temel siyaseti haline getiren CHP yine o bildiğimiz çirkin yüzünü sergilemekten geri durmuyor. Ülke ve millet olarak birliğe/ beraberliğe/ kardeşliğe/ dayanışmaya/ morale en çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde CHP’nin  her aktörü başka bir cephede bozgunculuk, fitne, fesat peşinde koşuyor. İzmir’de camilerin hoparlörlerine sızan alçaklar saygısızca yayınlar yaparken o ildeki CHP yöneticileri zevkten dört köşe sosyal medyada  bu rezilliği aktarıyor. 15 Temmuz gecesi de selâ okunan camilere saldırıp imamları darbeden ezan/ bayrak/ vatan düşmanı müstevli zihniyet aklınca rövanş alıyor. Bunların hayallerinde cami minarelerinden ezan sesi yerine başka bir ses duymak vardır. Bunu biliyoruz. Şundan emin olsunlar ki bu milletin  son ferdinin, son damla kanı da  toprağı ıslatmadan o hayallerine kavuşamayacaklardır.’’

Cumhurbaşkanının sözleri bana Goebbels’i anımsattı nedense…

Hitler’in Propaganda Bakanı şöyle diyordu:

  • Yalan söyleyin, mutlaka inanan çıkacaktır.
  • Bir şeyi ne kadar uzun süre yinelerseniz , insanlar ona o kadar fazla inanırlar.
  • Hatalı olduğunuzu  ya da yanlış yaptığınızı asla kabul etmeyin.
  • Asla kabahat ve suçu  üstlenmeyin.
  • Sadece bir rakibinize odaklanın ve kötü giden her şeyin suçunu onun üzerine yıkın
  • Her zaman etrafınızda bir yalaka ordusu bulundurun.

Çav Bella’dan hareketle  Tunç Soyer’i, CHP’li yöneticileri yıpratma girişimine benziyor bu.  Zaman zaman sahneye konulmak istenen/ konulan, kanlı olaylara yol açan bir senaryoya benziyor. Ülkenin dört bir köşesinde ezanın sesinden rahatsız olan, İtalyan Halk şarkısını  camilerin minarelerinden  çalacak  olan bir kişi yoktur bu ülkede. Tarihçi İlber Ortaylı’ya sorsanız bu konuyu, eminim, ‘’ Bırakın bu martavalları ! ‘’ der.

Hiç inandırıcı değildir bu Çav Bella hikayesi.

Önceki yıllarda söylenen  ‘ Camide içki içtiler ‘  yalanından farklı değil

Kabataş yalanından farklı değile benziyor.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, olayı kınayarak’’ Daha önce  Ağrı’da cami minarelerinden Sarayın seçim müziği ‘dombra’ çalınmıştı. O zaman bu bakanlar, bu meclis başkanı neredeydi? Bunlar, ülkemizi karıştırmaya yönelik ahmakça provokasyonlardır.’’ dedi ama ‘ Dombra’ ya yanıt verebilen tek bir AKP’li  çıkmadı. Anlaşılıyor ki camilerde iktidar partisinin müziğinin çalınıp söylenmesi suç değil…

Gazeteci Ertuğrul Özkök; ‘’ Cami ses düzenine girip ‘ Çav Bella ‘ çaldıran pis provokatör İzmir’den sana mama çıkmaz! ‘’  derken İzmirlilerin sözcüsü gibiydi adeta.

Bu arada, sosyal medya hesabında ‘’ Şaka bir tarafa, İzmir, Karşıyaka, Konak, Bornova, Buca gibi birçok ilçede farklı camilerden Çav Bella çalındığı videolarını gördük. İzmir İl Müftülüğü, bu konuda bir açıklama yapacak mı?’’ diye yazan CHP üyesi/ Eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı.

Şaka gibi ama gerçek! Müftülüğe  konuyla ilgili soru soran  CHP’li kadın tutuklanıyor.

Skandal, sözcüğü işte bu durumları anlatmak için kullanılan bir sözcük…

Cumhurbaşkanı da bu konuyu çarpıtmakta  bir sakınca görmüyor. Banu Özdemir’in zevkten dört köşe olduğu gibi bir durum var mı o sözlerinde ?

Türkçesi, dilbilgisi arızalı biri ancak  başka bir anlam çıkarır bundan…

Bu arada yıldırım hızıyla önlem amaçlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına da  geçici bir süreyle son verildi.

Eskiden ne güzel olurdu. Müezzin minareye çıkar okurdu ezanı. Keşke o günlerdeki gibi okunsa ezan…

Bu arada DİVA-SEN Erzurum Şube Başkanı Yusuf Karadaş da bir açıklamada bulundu: ‘’ Halkımız kesinlikle oyuna gelmemeli. Bizi birbirimize düşürmeye/ kutuplaştırmaya çalışanların bu kadar alçakça provokasyona tevessül etmeleri, niyetlerini açıkça ortaya koyuyor. Bu oyuna asla gelmeyeceğiz.’’

Yusuf Bey, akl-ı selim sahibi bir Erzurumlu. Gerçeği gören biri…

Olayın provokasyon  olduğunu çözmüş bir vatandaşımız…

                                                                        *

Salgını iyi yönetemeyen- salgın günlerini ranta çevirmeye çalışan iktidarın, Ankara’da değil de  salgın süresince İstanbul’u mekan tutan, Ulusal bayram törenine katılmayan/ Anıtkabir’e gitmeyen Cumhurbaşkanının, ekonomiyi çökerten savurgan  iktidarın  dikkatleri başka yöne çekme çabası bu.

Başarısızlıklarınıprovokasyonla örtbas etme çabası…

Hem de Ramazan ayında…

Aklı başında hiçbir insan, meczup da olsa böylesi bir plan kurmaz kafasında. Utanır. Korkar.

Bu, çok akıllı/ meczup olmayanların aklı.

İnsanları tahrik etmeye/ kardeş kavgası çıkarmaya yönelik bir tezgah.

CHP’nin bu tezgaha ihtiyacı yok.

İktidar olmaya niyetli bir muhalefet partisinin işi değil bu.

Dün Yüreğir ve bugün de İzmir…

Alparslan Kuytul denilen birinin de, adamlarıyla birlikte ‘ Teravih kılacağız’  diye harekete geçip polisle karşı karşıya gelmesi…

AKP’nin video konferansla 137. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında, Çorum İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir’in RTE’ye ‘’ Allah çocuklarımın ömründen alsın size versin.’’ demesi,  AKP’nin Türkiye’yi 18 yılda nerden nereye getirdiğinin  göstergesi.

Cehalet, eğitimsizlik, yoksulluk, gücetaparlık, biat, sevgisizlik…

Çav Bella, Yüreğir, Alparslan Kuytul , Meryem Demir…

Bu dört konunun analizini sadece sosyologlara bırakmak yetmez. Hepimiz düşünmeliyiz. Dört konuya da kafa yormalıyız.

Goethe demiş ya…

‘’Her sabah  küçük bir müzik parçası dinleyin. Bir şiir okuyun. Bir çiçek koklayın ve mümkünse mantıklı bir laf edin.’’

Benim bildiğim, Chav Bella’yı söyleyenlerin  ve dinleyenlerin çoğu bunu yapıyor.

Sabahları müzik dinlemeyen, çiçek koklamayan ve mantıklı laf etmesini beceremeyen birilerinin bir tezgahı bu.

Ramazan kutsallığı bilmeyen,  insana saygı duymayan, lümpen, kolay kullanılır, uşak ruhlu, muhtemelen uyuşturucu kullanıcısı birilerinin tezgahı bu…

                                                                                   *

Üzerindeki penyede ne yazılı olduğunu bilmeden dolaşan garibim bir cahildir o kişi… Cahil değilse bir yoksul,  kaldırımlarda izmarit toplayan bir zavallı, zavallı- yoksul yoksul değilse cebine üç beş kuruş sıkıştırılmış bir serseri…

Marinus Van Der Lubbe’nin yerli ve milli olanı yani…

                                                                         

                                                                                   *

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.