Gömeç’te Roman Çalıştayı « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

Gömeç’te Roman Çalıştayı

Bu haber 18 Aralık 2019 - 16:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde, Ege ve Marmara Roman Çalıştay’ı gerçekleştirildi.

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin sağladığı fon desteğinin yanı sıra Gömeç Belediyesi’nin katkılarıyla, Gömeç Romanlar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde, Gömeç Belediyesi Düğün Salonu’nda  gerçekleşen çalıştayda;

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yayınladığı “Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi 2. Aşama Eylem Planı” isimli genelge ve Roman Çocukları’nın eğitim sorunlarının yanı sıra Roman vatandaşların güncel hayatta yaşadıkları temel sorunlarla çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Pehlivan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Akgöz, AK Parti Gömeç İlçe Başkanı Arif Dalgıç, CHP Gömeç İlçe Başkanı Şeref Lale, Gömeç eski Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Uslu, Gömeç İlçe Emniyet Amiri Murat Görgülü, İlçe Jandarma Komutanı Engin Demir, Gömeç Kent Konseyi Başkanı Ali Targay, Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı Elmas Arus, öğretmenler, Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki kent- ilçelerinde faaliyet gösteren Roman derneklerinin başkan ve temsilcilerinin hazır bulunduğu çalıştay, saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın bir ağızdan seslendirilmesiyle başladı.

“ROMAN ÇOCUKLARININ GELECEKTE VATANA, MİLLETE, DEVLETE VE TOPLUMA YARARLI BİREYLER YETİŞTİREBİLMEKTİR”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Gömeç Romanlar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Say, düzenledikleri organizasyonun Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin sağladığı alt hibe desteği ile gerçekleştiğini vurguladı.

Çalıştay’ın ana konusunun Roman Çocukları olduğunu kaydeden Başkan Say, “Amacımız bu çocuklarımızı eğitim ve öğretim hayatına nasıl daha fazla kazandırabiliriz konusu üzerinde yoğunlaşmaktır. Bu kapsamda öğretmenlerimizin bu çalıştayda bizlerle birlikte olması çok önemliydi. 

Bizim hedefimiz eğitim ve öğretim hayatında yeterli donanımı alan Roman çocuklarının gelecekte vatana, millete, devlete ve topluma yararlı bireyler yetiştirebilmektir. Bu amaçla çalıştayımızı organize ettik.” dedi.

Kenan Say’ın ardından sahneye gelen İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de yayınlanan Roman vatandaşlara yönelik mezkur eylem planı hakkında brifing verdi.

BAŞKAN HİMAM, “ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

Çalıştay’da konuşan Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam da, Roman Çocuklarının genellikle dar gelirli ailelerin birer ferdi oldukları için evlerinin ekonomisine katkıda bulunabilmek amacıyla günlük işlerde çalışmak zorunda kaldıkları için okul hayatlarını sürdüremediklerini vurgulayarak,

“Bir eğitimsizlik alıp başını gidiyor. Bu durumun, Roman vatandaşların eğitim ve öğretim görmek istememesi ile herhangi bir alakası yoktur. Karnı doymayan bir insanı nasıl eğitebileceksiniz? Önce bu insanların karınlarını doyurmanız gerekiyor. Dolayısıyla bizim yapmamız gereken tek şey, Roman vatandaşlarını; çocuklarının eğitim ve öğretim hayatına yönelik teşvik edebilmektir.

Bunun yolu da, onlara daha iyi koşullarda yaşam hakkını sağlayabilmekten geçer. Görünüşe göre, Cumhurbaşkanımız da bu konuda ısrarcı. Bizde belediye olarak bu konuda elimizi taşın altına koymaya hazırız. Elimizden gelen her şeyi yapacağız.” diye konuştu.

AŞILMASI GÜÇ ZORLUKLAR ROMANLARIN KADERİ OLMUŞ”

Çalıştayda konuşan Balıkesir Roman Federasyonu kurucusu işadamı Cüneyt Barlin de, “Güzel bir söz vardır. ‘Güneş yükseldiği zaman, herkes için yükselir’ eşitliği ve adaleti çağrıştıran bu söz, sanki biz Romanlar için söylenmemiş. Kaygılarını, acılarını yoğun geçen Roman mahallelerinde her gün yaşanılan o devasal zorlukları, sosyal facialara da neden olabiliyor.

Bir bakıyorsunuz; hastalık ve yaşlılığın getirdiği aşılması güç zorluklar Romanların kaderi olmuş. Bir bakıyorsunuz; cahillik, işsizlik Romanları sosyal suçlamaların göbeğine itmiş. Hangi cepheden bakarsanız bakın, Romanların sorunları gittikçe tedavisi güç toplumsal yaralara dönüşmektedir.

Bildiğiniz gibi toplumsal düzeyde gerçekleşmesinde, ayrımcılığın aşılmasında, kültürel zenginliklerin gerçekleşmesinde temel ilke konuyla ilgili çıkarılacak yasalardır. Her topluluk gibi Romanların da yasaların koruması altında pozitif tercihe ihtiyacı vardır” dedi.

ROMAN ÇOCUKLARINA EĞİTİM ALANINDA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALIDIR”

Balıkesir Roman Federasyonu Başkanı Oktay Sümerbaş ise; okumayan toplumun yok olmaya mahkûm olduğunu savunarak,

“Okumayan bir çocuk suça mehilli bir çocuktur. Bu kaçınılmazdır. Ama biz bu noktada Roman Çocuklarına pozitif bir ayrımcılık yapılması gerektiğini savunduk hep. Çünkü bu çocukları topluma kazandırmak zorundayız.

Okumadığı zaman çocuklarımız, rüzgâr gibi her yere savruluyorlar. Bu savrulan çocuklarımız, bizlerin başlarına bir nevi bela oluyorlar. Çünkü çocuk eğitim görmüyor ve bu yüzden de ya erken evleniyor yada uyuşturucunun kucağına düşüyor.” ifadelerini kullandı.

“ORTADA BİR HAKSIZLIK VAR”

Çalıştay’da konuşan Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yonca Altındal ise Roman vatandaşların dezavantajlı grupta yer aldığını hatırlatarak, “Dezavantajlı ne demek; toplumun bir kesimi avantajlı, temel haklardan yararlanabiliyor ama kimileri de;

kazanamadıkları için, yaşlı oldukları için, çocuk oldukları için, Roman oldukları için, engelli oldukları için bu haklardan ya hiç yararlanamıyorlar, yada daha az yararlanıyorlar. Eğer yararlanamıyorsa, işte o zaman ortada bir haksızlık var. “ ifadelerini kullandı.

“ROMAN ÇOCUKLARI OKUSA DA OLUR OKUMASA DA”

CHP Gömeç İlçe Başkanı ve Çağdaş Eğitim Derneği Başkanı Şeref Lale de eski bir öğretmen olarak yaptığı konuşmada, Roman çocuklarının zorunlu eğitim dönemlerinde derslere devamsızlıklarının oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

Ancak bir çok okulda öğretmenlerin Roman çocuklarına yönelik ayrımcı yaklaşımlarda bulunarak, ‘Okusa da olur, okumasa da’ şeklinde bir hataya düştüklerini gözlemlediğini belirten Şeref Lale, “Bu kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.