İTÜ’den MEB bünyesindeki müzik öğretmenlerine ders… « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

İTÜ’den MEB bünyesindeki müzik öğretmenlerine ders…

Bu haber 20 Kasım 2019 - 22:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK) ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) tarafından geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde imzalanan işbirliği protokolü kapsamında hizmet içi eğitim ve çalgı bakım, onarım atölyesi çalışmaları başladı.

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Milli Eğitim Bakanlığı’na ait Cunda Uygulama Oteli’nde başlayan bir hafta sürecek olan seminerde;  İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri tarafından, Türkiye genelindeki 82 güzel sanatlar liselerinin 300 civarındaki müzik öğretmeni eğitim görüyor.

Müzik alanında eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla “Türk Müziği, Batı Müziği teori ve çalgı eğitimi” alanında program geliştirme süreçlerini desteklendiği eğitimler kapsamında, materyal geliştirme ve ders kitabı yazımı konusunda da MTEGM’e katkı sağlanılıyor.

EĞİTİMLER BAŞLADI

Verilen eğitimlerle ilgili açıklamalarda bulunan,  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Prof. Dr. ve Gitar Öğretim Görevlisi Tolgahan Çoğulu, geçtiğimiz yıl İTÜ ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında eğitimde işbirliği amacıyla bir protokol imzalandığını kaydederek,

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Prof. Dr. ve Gitar Öğretim Görevlisi Tolgahan Çoğulu

“Bu protokole göre; İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı olarak bizler, Türkiye’deki bütün Güzel Sanatlar Liselerinin Türk Müziği Koro ve Çalgı Toplulukları Türk Müziği branşlarında hizmet içi eğitimler ve beraber müfredat oluşturmak gibi çalışmalara başladık. Bugün de Ayvalık’ta bu hizmet içi eğitimler veriyoruz.” dedi.

Ud, gitar, bağlama, kanun, ney, kemane gibi çalgılar ve bunun dışında da koro, çalgı toplulukları ve Türk Müziği teorisi üzerine eğitimler verdiklerini belirten Tolgahan Çoğulu,

“Aslında en büyük amacımız ülkemiz genelindeki müzik öğretmenleriyle birbirimizi tanımak, birbirimize deneyimlerimiz ve bilgi birikimlerimizi aktarmak, var olan birçok soruna çözüm getirmeye çalışmak, ama bunların dışında mesela bizim branşımızda gitar hocalarıyla, gitarlarına perde ekleyip öğrencilerine Türk Müziği’nin rast, hüseyini, uşak gibi makamları gitar ile çalabilmeyi öğretebilmelerini sağlayabilmektir.

Bu anlamda bugün burada eğitim veren her eğitimcimiz kendi branşlarında ve alanlarında ön hazırlıklar yaptılar. Hem bunu aktarıyorlar, hem de kursiyer öğretmenlerimizle ortak paydada buluşarak farklı metotlar üzerinde de yoğunlaşabiliyorlar” dedi.

KATILIM VE İLGİ YOĞUN

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Klasik Gitar Bölümü Öğretim Görevlisi Tufan Kurtoğlu da, düzenlenen eğitim programında beklediklerinin çok üzerinde bir sayıya ulaştıklarını vurgulayarak,

“Doğrusu biz kursiyer öğretmen arkadaşlarımızla bu derecede yoğun bir katılımla bir araya gelebileceğimizi hiç tahmin etmiyorduk. Ama çok kısa sürede çok iyi organize olundu.

Bugün henüz eğitimin ilk günü ama kursiyer öğretmenlerimizin derslere katılımı ve katkı sunumları çok iyi ölçüde. Biz umduğumuzun üzerinde bir birliktelik yakaladık.” ifadelerini kullandı.

BATI MÜZİĞİ EĞİTİMİ ALAN ÖĞRETMENLERE TÜRK MUSUİKİSİ DERSİ

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Doktor-Öğretim Görevlisi Şirin Karadeniz ise, kursiyer müzik öğretmenlerine ders verirken ufak tefek tereddütler yaşadıklarını kaydederek,

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Doktor-Öğretim Görevlisi Şirin Karadeniz

“Ancak meslektaşlarımızı bizi çok güzel kucakladılar. Hatta dersi 15 dakika gecikmeyle sona erdirebildim. Sürekli sorular soruyorlar. Materyal temininde bulunmamızı istiyorlar.

Türk Musikisi konusunda donanmak istiyorlar. Hatta bazı hocalarımız bu eğitimlerin devam etmesini talep ettiler. Eğitimlerimiz son derece keyifli gidiyor. Son derece de verimli geçiyor” dedi.

Seminer kapsamında eğitim verdiği müzik öğretmenlerinin genelde üniversitelerin batı müziği branşlarından mezun olduğuna işaret eden Şirin Karadeniz, “Bizim Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttüğümüz bu projenin hedefi;

Türk Müziği alan derslerine yönelik gelişmeleri sağlamak, materyaller sağlamak, eğitim ve öğretime katkı sağlamaktır. Ben batı müziği branşında mezun olan müzik öğretmenlerimize Türk Musikisi’nin temellerini anlatıyorum.

Okulumuzda öğrencilerimize bu dersleri nasıl anlattığımızı aktarıyorum. Müzik öğretmenlerimiz de kendi okullarında öğrencileriyle bu bilgileri paylaşırlarsa daha faydalı olabilecekleri konusunda katkı vermeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Doktor-Öğretim Görevlisi Şirin Karadeniz şöyle devam etti;

“Bugün burada bizlerle birlikte olan müzik öğretmenlerimiz kitaplardan öğrenebildikleri kadarını öğrencilerine aktarabiliyorlarmış.

Bende, bugün okulda bizim Türk Müziği solfej derslerinde öğrencilerimize bu konuları nasıl anlattığımızı kursiyer öğretmen arkadaşlarımla paylaştım. Dolayısıyla öğrencilere de zaten bu alanda ders verdikleri için bir yol göstermiş oluyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.