HER ŞEHRİN BİR HİKÂYESİ VARDIR; AYVALIK’IN HİKÂYESİ DE ONLARDI « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

HER ŞEHRİN BİR HİKÂYESİ VARDIR; AYVALIK’IN HİKÂYESİ DE ONLARDI

Bu haber 18 Kasım 2019 - 18:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya üzerinde şüphesiz her şehrin bir hikâyesi vardır, ancak dünyadaki hiçbir şehrin hikâyesi Ayvalık’ın hikâyesine benzemez.

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Huzurlu, sakin ve nefes alacağınız bir yer. Koruk suyuna ve reyhan şerbetine bayılacağınız, zeytin bahçeleri, tabloyu andıran dar sokakları ve pırıl pırıl havası yıl boyunca ve hatta yüzyıllar boyunca özelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Göz kamaştırıcı mimarisi, kültürel zenginliği ile dikkat çeken Ayvalık’ta gezilecek pek çok yer var.

AYVALIK’TA RESSAMLARA HAVLU ATTIRAN GÜN BATIMI

Ayvalık’ta gün batımı Picasso’ya, Van Gogh’a mesleği bıraktırır cinsten, kıskandırırcasına, fütursuzca güzel.

Gün batımı manzarası ise gerçekten görülmeye değer güzellikte. Gün batımı o kadar güzel ki nadir görülen bir durum değil. Burada gün batımı her gün güzel.

Bir yanı mavi bir yanı yeşil Ayvalık aynı zamanda bir zeytin cenneti… Ayrıca tarih boyunca pek çok kültürü ağırlamış kentin sokakları, ev sahipliği yaptığı tarihi yapılar ve nostaljik atmosferi ile de görülmeye değer…

Eşsiz doğa, ilgi çekici tarih, muhteşem yiyecek ve içecekler, heyecan verici doğal yaşam ve zengin sanat altyapısı. Dünyadaki pek az destinasyon, hayattaki bu güzel şeyleri bir arada uyum içinde sunar.

Bu kadar kültür varlığı ve doğal güzellikleri ile beraber hâlâ bir masal diyarı gibi bir renk paletinden fırlamışçasına ayakta duran renk ahengi ile Ayvalık hayran olunası bir belgesel tadında.

YILLARIN İÇİNDEN AYVALIK

Evet, her şehrin bir hikâyesi vardır; Ayvalık’ın hikâyesi de onlardı.

Şehir hatıratları güzel ve okunması kolay kitaplardır. İşte böyle bir kitap Ayvalık için çıktı. Mehmet Salim Kaptan, Mehmet Müjdat Soylu ve Faruk Ergelen ‘Yılların İçinden Ayvalık’ kitabı için bir araya geldiler.

Bu üçlüden hiçbiri edebiyatçı veya yazar olmadığı gibi tarihçi de değildir. Böyle bir iddiaları ve amaçları da yoktur. Kitaptaki metinler, mümkün mertebe belgelere dayalı, olayların şahitlerine ulaşılarak, bizzat görüşülerek veya anılarını okuyarak hazırlanmış ve Ayvalık’ta yaşananlar kronolojik bir sıra halinde verilmeye çalışılmıştır. Kitapta yer alan belgelerin, Ayvalık hakkındaki merakı gidermenin ötesinde, çalışma yapmak isteyen akademisyen ve araştırmacılara yeni bakışlar yeni pencereler açacağına inanıyoruz.

Bu tür yeni çalışmalara her şehir gibi Ayvalık’ın da ihtiyacının olduğu açıkça ortadadır. Bu üç gönüllü araştırmacı ve koleksiyonerin amaçları ve özlemleri, tarih dokusunun eşsiz bir doğa güzelliği ile bütünleştiği Ayvalık’ın kendine has zenginliği, kendine özgü insanları ve tüm gerçekliğiyle birlikte yaşatılmasıdır.

Kitapta Atatürk’ün mektupları, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki Ayvalık kartpostalları ve ulaşılabilen diğer görsel malzemeler yer almaktadır. J.D. Contaxis kartpostalları bunların içinde özel bir öneme sahip olup, ilk defa bu kadar kapsamlı ve bir arada sunulmaktadır.

1782-1849 yılları arasında yayınlanmış olan çeşitli haritaların bir arada bulunması da kitabın diğer bir önemli özelliğidir. Ayrıca 1869-1926 yılları arasında Ayvalık ve Cunda’da kullanılan hemen hemen tüm Posta damgalarına bu kitapta yer verilmiştir.

AYVALIK SEVGİSİ BİR ARAYA GETİRDİ

“Yılların İçinden Ayvalık” kitabının başrol oyuncuları, kaleme aldıkları bu eşsiz eseri Vali Ersin Yazıcı’ya hediye ettiler.

Kitabın kahramanları Mehmet Müjdat Soylu ve Faruk Ergelen bir kültür hazinesini kendilerine sunma fırsatı verdikleri için Vali Ersin Yazıcı’ya teşekkür ederek başladıkları konuşmalarında şu ifadeler yer aldı:

“Biz kitabımızda başka yerde bulunması imkânsız olan şeyleri sunuyoruz. Kitapta yer alan bütün şeyleri bizzat yaşayan insanların hikâyelerini topladık. Bu geçmişe dokunuş paha biçilmez bir şeydir, ancak aynı zamanda ‘zaman içerisinde yolculuktur’ gelecek nesillere, tarihi köklerini anlatan yeni bir kaynak eser daha kazandırmış olduk.

Ayvalık sevgisi ile bizleri bir araya getiren ve Ayvalık’tan söz eden kaynakların kapsamlı ve titiz bir taraması ile oluşturulmuş bu kitap, Ayvalık kent bilincine küçük de olsa bir katkı sağlamak amacındadır. Yıllarca uğraşarak, tutkuyla meydana getirdiğimiz arşivlerimizde bu kitabın temellerini attık. Ayvalık ile ilgili elimizdeki malzeme bilgi ve bulguları Ayvalık tarihine ilgi duyanlar ile paylaşmak en büyük arzumuzdur. Kitabın oluşumunda yıllarca titizlikle çalıştık. Bütün detayları en ince ayrıntısına kadar tartıştık ve bunu büyük bir keyifle zevk alarak yaptık.”

Vali Ersin Yazıcı da kente büyük katkısı nedeniyle şükranlarını sunduğu ekibe yerel tarihin bilinmesinin her Balıkesirli için önemli olduğunu belirtti.

BALIKESİR HER ALANDA İLERLİYOR

Bir yerin değerini artıran unsurlardan birisinin de oradaki sanat ve kültüre verilen önem olduğuna dikkat çeken Vali Ersin Yazıcı, “Ben öncelikle kitabımızın yazarları, araştırmacıları ve bu aşamaya getiren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Balıkesir’imiz son yıllarda gerçekten hızlı bir şekilde her alanda ilerliyor. Balıkesir turizmde ilerliyor, tanıtımda ilerliyor, kültürde ilerliyor ve kısacası hemen her alanda ilerliyor. Burada da bir yeniliğe daha şahitlik ediyoruz.

Bu ve benzeri eserlerin artmasını diliyorum. Balıkesir’e geldiğim günden beri iki hususa daha çok dikkat ediyorum. Bunlardan birisi tanıtım, diğeri de kültür ve kitap faaliyetleridir. Yılların İçinden Ayvalık adlı eserde bu iki etkinliği birlikte görüyoruz. Her kitap birbirinden değerlidir. Kitaplarımızın her geçen gün artmasını istiyoruz.

Şehirlerin bir ruhu vardır ve insanlar yaşadıkları şehirlere bir değer katarlar. Onun şekillenmesine çok ciddi destek ve katkı sağlarlar. Biz bu şehri seviyoruz.  Kitap Ayvalık’ı tanıtmak için harika bir kaynak.  Akademik ve bilimsel açıdan kalıcı olan eserin halkımızın hizmetine sunulması için elimizden gelen desteği vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ziyaretin sonunda Mehmet Salim Kaptan, Mehmet Müjdat Soylu ve Faruk Ergelen tarafından kaleme alınan “Yılların İçinden Ayvalık” kitabı yazarları tarafından imzalanarak Vali Ersin Yazıcı’ya hediye edildi.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.