Ayvalık’ta 27. Engelliler Şenliği coşkusu « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

Ayvalık’ta 27. Engelliler Şenliği coşkusu

Bu haber 28 Eylül 2019 - 18:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

-Şenliğe; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; bu yıl 27. si düzenlenen Ayvalık Engelliler Şenliği;  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da katılımıyla başladı.

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN – NAMIK TUNCEL – SANDY TUNCEL – HÜSNÜ EVREN – TUNCEL YILMAZ

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Konfedarasyonu işbirliği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen, 6 gün sürecek olan 27. Ayvalık Engelliler Şenliği, Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelliler ve ailelerinin katılımıyla start aldı.

Şenliğin açılış serenomisi, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti.

Programa, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Balıkesir AK Parti milletvekilleri Mustafa Canbey, Yavuz Subaşı, Pakize Mutlu Aydemir, Belgin Uygun ile konfederayon, federasyonlar ve engelli derneklerinin temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde Ayvalık Belediyesi Zihinsel Engelliler Okulu öğrencilerinin gösterimlerinin ardından törende konuşan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, 27 yıldan bu yana Ayvalıklıların binlerce engelliyi konuk edip bağırlarına basmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye’de engellilerin sorunlarının partiler üstü ve politikalar üstü olduğunu kaydeden Yusuf Çelebi, “Engellilerin sorunlarının çözümü noktasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın öncülüğünde büyük aşamalar kaydedildi. Ancak halen daha istihdam, eğitim, üretime katılabilme sorunlarımız sürmektedir. İnşallah Sayın Bakanımızın da katkılarıyla bu sorunlarından üstesinden gelmeye çalışacağız. Biz engelliler olarak hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de olmak istiyoruz.” dedi.

MESUT ERGİN, “BİZ ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN AYVALIK OLARAK SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRMEYE VARIZ, VAR OLACAĞIZ”

Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Türkiye çapında bir organizasyon halini alan şenliğimizin, bu sene Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımının yanında, büyükşehir belediyemizin, il sağlık müdürlüğünün, kaymakamlığımızın   katkıları, bu etkinliğin hem önemini ,hem de etkinliğe  ulusal ve bölgesel desteği göstermektedir.   

AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI MESUT ERGİN

Amacımız engellilerin önündeki engelleri kaldırmak, farkındalık yaratmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak, dertlerini paylaşıp, azaltmak. Ayvalık Belediyesi olarak önce biz farkındayız ki; engelliler için en büyük ortak sorun ulaşılabilirlik. Özellikle kamu kurumları, yollar, kaldırımlar, evler hala istenilen durumda değil. Engellinin kimseye muhtaç olmadan kendi başına dışarı çıkıp işini görüp tekrar eve gelebilmesi lazım.

Bütün engel gruplarının hayat içinde aktif olmaları, kendi ihtiyaçlarını yardımsız karşılayabilmeleri lazım.  Bunları yapamıyor ise; bilinmelidir ki engel bizizdir. Biz engelsiz bir yaşam için Ayvalık olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeye varız, var olacağız.” diye konuştu.

YÜCEL YILMAZ “5 YILLIK EYLEM PLANIMIZDA ENGELLİLERİMİZİ UNUTMADIK”

Törende; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da, Balıkesir ve ilçelerinin engelsiz bir şehir haline getirebilmek için geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde ‘Engelsiz Şehir’ çalıştayı yaptıklarını hatırlatarak, “O yaptığımız çalıştayda en çok bahsedilen konu Ayvalık’ta düzenlenen bu geleneksel engelli şenlikleri olmuştu. 

Bizler de yerel yöneticiler olarak ödevlerimizi aldık. Balıkesir’de faaliyet gösteren engellilerle ilgili tüm derneklerimizi, hocalarımızı, müdürlerimizi bir araya getirdik. Bu kapsamda Balıkesir’de yapılması gerekenleri ödev olarak notları aldık. Bunları kendi öngörülerimize göre değil, engellilerimizin hayatta, şehirde, dairelerde, meslek hayatlarında, spor alanlarında yaşadıkları sıkıntıların hepsini tek tek not aldık ve bu notlarımızı 5 yıllık eylem planımızın içerisine koyduk. Şimdi tüm bu sorunları hem bakanlıklarımız, hem belediyemiz hem de ilgili paydaşlarımızla paylaştık.” dedi.

AK PARTİLİ CANBEY, “SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN ENGELLİLERE YÖNELİK YAPMIŞ OLDUĞU HİZMETLERİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ”

Türkiye’deki engellilerin sorunlarının çözümlenmesi konusunun bir azim, kararlılık ve inanç meselesi olduğunu kaydeden AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ise, “Engelsiz insanlar olarak, engelli kardeşlerimizin ruh dünyalarının içerisinde olmak zorundayız. Onların nasıl yaşadığını, neler hissettiğini anlamak ve hayatın her aşamasında onlara yardımcı olmak zorundayız.

AK PARTİ BALIKESİR MİLLETVEKİLİ MUSTAFA CANBEY

Engelli kardeşlerimiz toplumun her alanında ve hayatımızın her aşamasında olmak zorundadır. Çünkü bizler de birer engelli adayıyız. Bunu bilmek ve bu sorumlulukla hareket etmek zorundayız. Bizler iktidara geldiğimiz günden bu yana özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın engellilere yönelik yapmış olduğu hizmetleri çok iyi biliyoruz.

Evlere girdik. Engelli kardeşlerimizin yanında olduk. Onlara yardımcılar tahsis ettik. Onlara aylıklar bağladık ve her daim bu sosyal yardımlaşma duygusunu, birlikte olma duygusunu hissettik” diye konuştu.

VALİ YAZICI, “BELEDİYELERİMİZLE BİRLİKTE BU ÖZEL İNSANLARIMIZIN TÜM İHTİYAÇLARINI, TÜM DERTLERİNİ, TÜM SIKINTILARINI GİDERMEK İÇİN HEP BİRLİKTE GAYRET İÇERİSİNDEYİZ”

Törende konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da yaptığı konuşmada, “Biz valilik olarak, devletin diğer kurumları olarak öncelikle başta hastaneler olmak üzere hükümet konakları, tapu ve nüfus müdürlükleri gibi çok yoğun kullandığımız kamu kurumlarında erişebilirliği sağladık.

BALIKESİR VALİSİ ERSİN YAZICI

Tüm kamu kurumlarımızda bu özel insanlar, başımızın tacı güzel insanlar ulaşabilmektedir. Ama yapacaklarımız bitmedi. Belediyelerimizle birlikte bu özel insanlarımızın tüm ihtiyaçlarını, tüm dertlerini, tüm sıkıntılarını gidermek için hep birlikte gayret içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

BAKAN SELÇUK, “ENGELLİ HAKLARI PANELİNİ ÖNEMSİYORUM”

Törende konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 27 yıldan bu yana Ayvalık’ta düzenlenen engelliler şenliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Buradaki birlikteliğimizi de; sevgi ve saygıda kısaca insan olma ortak paydasındaki bir buluşmanın ifadesi olarak görüyorum. Festival kapsamında gerçekleştirilecek Engelli Hakları Panelini de, öncelikle bu anlamda bir etkinlik olduğu için önemsiyor;  Hak vurgusuyla öne çıkan böyle bir etkinliğe hepimizin mutlaka sahip çıkması gerektiğine inanıyorum.

Hak kavramı ve mücadelesinin insanı insan yapan temel değerlerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “İnsanın iyilik ve mutluluğundan yana her düşünce, bizi hak temelli bir anlayışla karşı karşıya getirir. Ne kadar insandan yanaysak, o kadar haktan hukuktan yana olmak durumundayız. İnsan olarak hepimiz, bu haklarla dünyaya geliyoruz. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Bu açıdan, engelli hakları dediğimizde, aslında temel insan haklarını anlıyor ve buna vurgu yapıyoruz.  Bu hak anlayışı, bildiğiniz gibi Kur’an-ı Kerim’de Abese Suresinde çok güzel ve öğretici bir şekilde dile getiriliyor. Peygamberimiz, kendisini dinlemeye gelen âmâ / görme engelli sahabeyle ilgilenmediği için Allah tarafından uyarılmaktadır. İşte bu, bizim inanç değerlerimizde engelli haklarının nasıl bir yere ve öneme sahip olduğunu bütün açıklığıyla ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

2007 YILINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ENGELLİ HAKLARI SÖZLEŞMESİNİ İMZALAYAN İLK ÜLKELER ARASINDA YER ALDIK”

AK Parti ‘nin 17 yıllık iktidarının temel taşlarından birinin de engellilerin sorunları olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, “Bunun için, bizler, milletimizi onurlandıracak her türlü hizmeti yapmanın gayreti içindeyiz. Hükümet olarak bugüne kadar, eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda, engelli kardeşlerimizin yanında olduk; olmaya da devam ediyoruz.

Geldiğimiz süreç içerisinde, engelli kardeşlerimizin hayat standardının yükseltilmesi ve gelecek endişesi yaşamamaları adına, çok işler yaptık. Engelli hakları konusunda adeta bir devrim gerçekleştirdik. Hamdolsun, bugün, tüm dünyaya rol model olabilecek bir konumdayız.  Bildiğiniz gibi, 2005 yılında yayımlanan Engelliler Kanunu ve alt düzenlemeleriyle Türkiye’de ilk kez 1500 maddelik engelliler hukukunu oluşturduk. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde,  2007 yılında Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesini imzalayan ilk ülkeler arasında yer aldık.

Yine devrim niteliğinde bir düzenlemeyle, engellilerimize yönelik pozitif ayrımcılığı 2010 yılında anayasal güvence altına aldık. Böylece başta eğitim ve sağlık olmak üzere her türlü hizmete kolaylıkla erişebilmelerinin önünü açtık. Erişilebilirlik kapsamında;kamu kullanımına açık binalar ile kaldırım, yaya geçidi, park gibi kamuya açık alanların erişilebilir olmasını zorunlu hale getirdik. Dahası, engellilerimiz ve refakatçileri; bugün artık şehir içi toplu taşıma ve şehirlerarası demir ve deniz yollarında ücretsiz seyahat edebiliyorlar. Evlerinden okullarına ücretsiz taşıdığımız engelli öğrencilerimiz de özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde ücretsiz olarak öğrenim görüyorlar. 

Bakıma muhtaç durumdaki engelli kardeşlerimize bakım destek hizmetlerimizi de 2005 yılından bu yana etkin bir şekilde sürdürüyoruz. Kurumsal bakım hizmetleriyle beraber, bilhassa aile yanında bakımı desteklemeye önem veriyoruz. Bakıma muhtaç engellilerimiz için 2007 yılında başlattığımız evde bakım yardımı kapsamında; 2018’de yarım milyondan fazla(513.276) engelli vatandaşımız için 6 milyar 675 milyon TL ödeme yaptık. Yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyen engelli kardeşlerimize ve ailelerine yatılı bakım hizmetlerimizi etkin bir şekilde sürdürüyoruz.

Kuruluşlarımızın donanımı ve yenilikçi hizmet modellerimizle, bakım ve rehabilitasyon standartlarımızın çıtasını yükseltme yolunda yeni adımlar atıyoruz. 351 bakım merkezinde (99 resmi, 252 özel) 26 bini aşkın (26.302) engellimize hizmet sunuyoruz.  2002 yılında 2 bin 600 (2.647) engelli, kurum bakımı için sıra bekliyorken, hamdolsun şu anda bakım için sıra bekleyen engelli vatandaşımız bulunmamakta. Engelli kardeşlerimiz için 52 merkezde sunduğumuz gündüzlü bakım hizmetini ise bu yılsonunda 81 ile yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Engelli haklarının iyileştirilmesi konusunda attığımız her adım, engelli hizmetlerinin daha yaygın ve nitelikli hale gelmesini de beraberinde getirdi.

Buna bağlı olarak, engellilerimizin çalışma hayatına katılımları konusunda da büyük ilerlemeler kaydettik. Bu amaçla, kamu dâhil, belli iş yerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğunu getirdik. 2018 yılı Aralık ayı itibarıyla istihdam edilen engelli işçi sayısı kamuda15 bin 486, özel sektörde ise 106 bin 809 olmak üzere toplamda 122 bin 295 oldu. Kolaylaştırıcı, teşvik edici politikalar yoluyla, engelli kontenjanındaki doluluk oranını yıldan yıla artırarak yüzde 80’lere kadar çıkarmış durumdayız. Uyguladığımız istihdam politikaları ile toplamda bugüne kadar 384 bin(384.247) engelli kardeşimizi iş hayatına kazandırdık.

Engelli kamu personeli istihdamı için ise, dünyada ilk kez ülkemizde 2012 yılında merkezi sınav sistemi ile E-KPSS’yi başlattık. Sınav ücretinin de 80 lirasını biz karşılıyoruz. 2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı 5 bin (5.777) iken, bugün bu rakam 10 kat artarak 56 bine yükseldi. Ayrıca, engelli vatandaşlarımızın müteşebbis olarak da iş hayatındaki konumlarını güçlendirmek üzere girişimcilik eğitimlerimizi başarıyla bitiren engellilerimize 50 bin liraya kadar hibe desteği veriyoruz. Hükümet olarak 17 yıldır, eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata;  her alanda öncelik verdiğimiz engelli vatandaşlarımızın her daim yanında olmaya devam edeceğiz.”dedi.

“SÜMEYYE BOYACI, ZÜBEYDE SÜPÜRGECİ GİBİ BAŞARI HİKAYELERİ BİZE BU AÇIDAN GURUR VERİYOR”

Engelliler ve ailelerine de seslene Bakan Zehra Zümrüt Selçuk,  “Engelleri kaldırmayı bildiğimizde, engelli kardeşlerimizin nasıl güzel başarı hikâyeleri yazacağını gayet iyi biliyoruz. Sümeyye Boyacı, Zübeyde Süpürgeci gibi başarı hikayeleri bize bu açıdan gurur veriyor. Onları gereken imkân ve fırsatlarla buluşturdukça, sanatta, sporda, bilimde, çalışma hayatında da güzel başarı hikayeleriyle göreceğimize yürekten inanıyorum.

TÜRKİYE SAKATLAR KONFEDERSYONU GENEL BAŞKANI YUSUF ÇELEBİ

Bunun için toplumun bütün kesimlerini kucaklayıcı şekilde, insan odaklı ve hak temelli politikalarla vatandaşlarımızın önündeki hukuki, sosyal ve fiziki engelleri kaldırmaya devam ediyoruz. Temel haklarla beraber, bu şekilde sosyal devlet olmanın sorumluluğunu da yerine getiriyoruz.” diye konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un konuşmasının ardından tören; engelli kortejlerinin geçişinin ardından sona erdi.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.