Ayvalık’ta Halk Sağlığı Haftası kutlandı « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

Ayvalık’ta Halk Sağlığı Haftası kutlandı

Bu haber 10 Eylül 2019 - 6:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından “Halk Sağlığı Haftası” kutlandı.

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Bu yıl ki teması “Anne ve Çocuk Sağlığı” olan hafta etkinlikleri kapsamında ilçedeki sağlıkçılar kısa bir farkındalık yürüyüşü yaptıktan sonra ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda açtıkları stantlarda vatandaşlara sağlık taraması ve bilgilendirme çalışmaları yaptılar.

Halka Sağlığı Haftası ile ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Onur Yılmaz, halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak amacı ile her yıl 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanıldığını hatırlattı.

2019 yılı Halk Sağlığı Haftası teması “Anne ve Çocuk Sağlığı” olarak belirlendiğini kaydeden Yılmaz, “Sağlığın dünyada en geniş biçimde kabul gören tanımı; fiziksel, bedensel ve ruhsal yönden tam bir iyilik hali olduğudur.

Tam bir iyilik halinin sağlanması ortaya çıkan sağlık sorunlarının zamanında ve etkili biçimde çözümlenmesi kadar sağlık sorunlarının meydana gelmesini engelleyici yaklaşım ve uygulamaları da gerektirir. Birinci basamak sağlık hizmetleri olarak da adlandırılan koruyucu sağlık hizmetlerini ülke genelinde yaygın, etkili ve gereken kalite düzeyinde sürdürmek temel amacımızı teşkil etmektedir.

Böylece insanımızın sağlığını korumayı ve geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalar içinde anneler ve çocuklar özel bir önceliğe sahiptir. Çünkü anne ve bebekler, diğer gruplara göre sağlık açısından daha fazla risk altındadır.

Çocuklar, bir ülkenin geleceği ve umududur. Bu nedenle en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması, büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması ülkenin geleceği açısından yaşamsal önem taşımaktadır.” dedi.

Ayvalık İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Onur Yılmaz, ilçede halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi için; okul sağlığı faaliyetleri, Kanser erken teşhisi için tara faaliyetleri, anne ve çocuk sağlığı faaliyetleri, organ bağışı çalışmaları, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve erken müdahale ile bulaşların önlenmesi faaliyetleri, kronik hastalıklar ile mücadele faaliyetleri, çevre sağlığı faaliyetleri, beslenme ve hareketli yaşam için faaliyetler, çevre sağlığı faaliyetleri, beslenme ve hareketli yaşam için faaliyetler, ruh sağlığının korunması, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele gibi birçok konuda hasta olmadan sağlıklı bir hayat sürmek için çalışmaları yürüttüklerini sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.