Ayvalıklı kadınlardan “Ölmek istemiyorum” eylemi « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

Ayvalıklı kadınlardan “Ölmek istemiyorum” eylemi

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 21:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlar, şiddete ve kadın katliamlarına karşı protesto eylemi yaptılar.

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Ayvalık Kadın İnisiyatifi tarafından organize edilen eylemde, kadınlar; hemcinslerine yönelik uygulanan şiddet ve kadın cinayetlerine karşı seslerini yükselttiler.

Ayvalık Kadın İnisiyatifi Grubu’nun lideri Nebahat Dinler’in öncülüğünde gerçekleşen kadınlar adına basın açıklamasını Nebahat Gülhan seslendirdi.

 öncülüğünde gerçekleştirdi. Ayvalık Kadın İnisiyatifi’nin gerçekleştirdiği basın açıklamasını, Nebahat Gülhan şu sözler ile dile getirdi

Gülhan yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz hafta hepimiz Emine Bulut’un Kırıkkale’den yükselen ‘Ölmek İstemiyorum’ feryadıyla sarsıldık. Emine Bulut, dört yıl önce boşandığı eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde boğazı kesilerek öldürüldü. ‘Anne lütfen ölme’ diye yalvaran kız çocuğunun çaresizliğini seyrederken, hepimiz Türkiye’de kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu bir kez daha hatırladık.

Emine Bulut’un ölümüne tanıklık ettikten hemen sonra Tuba Erkol’un kocası tarafından ‘namus’ gerekçesiyle öldürüldüğünü öğrendik. Aynı gün, Özgecan Aslan’ın kuzeninin vahşice katledildiğini, 19 yaşındaki Merve Kotan’ın ayrılmak istediği erkek arkadaşı tarafından pompalı tüfekle öldürüldüğünü okuduk.  Sonra Gaziantep’ten Güldane’nin haberi geldi. Ayrıldığı eşi tarafından doğum yaptığı hastanede 7 yerinden bıçaklanmıştı.

 Malatya’da 23 yaşındaki Kader de boşanmak istediği için eşi tarafından vurulmuştu. Samsun’da eşinden kaçıp baba evine sığınan bir kadın da, bu kez babası tarafından, üstelik annesiyle birlikte öldürülmüştü. Sorumluluk mevkiinde olanlar, timsah gözyaşları döküp, şiddeti kınarken, bu kadınlar birer ikişer ardı ardına öldürüldüler” ifadelerini kullandı.

‘SOYKIRIM GİBİ, CİNS KIRIM YAŞANIYOR’

Eyleme katılan kadınların, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” ve “Emine Bulut isyanımızdır” sloganlarıyla kesilen açıklamada, “Türkiye’de 2018 yılında 440 kadın öldürüldü. Son 11 yılda,  2 bin 714 kadın, erkekler tarafından katledildi. Bu rakam sadece medyaya yansıyanlar, gerçek sayının çok daha yüksek olduğundan hiç birimizin kuşkusu yok.  Günde en az 3 kadının öldürüldüğü bu ülkede, Avukat Hülya Gülbahar’ın dediği gibi,  ‘soykırım gibi, cins kırım yaşanıyor’” denildi.

Bütün şiddet türleri gibi, erkek şiddetinin de bir sömürü ve ezme ilişkisinin sürdürülmesi için uygulandığının savunulduğu açıklamada, “Erkeklerin iktidarının sarsılmaya başladığı her ülkede ve evde, erkek şiddeti yükseliyor. Boşanmak isteyen, erkek arkadaşından ayrılmak isteyen kadın; kocası, babası, sevgilisi olmadı devlet tarafından baskıyla, şiddetle sindirilmeye çalışılıyor. Aileyi kutsayıp, kadını da ‘kutsal emanet’ olarak gören anlayış,  kadının özgürlüğüne, erkeklerle eşit haklar istemesine tahammül edemiyor.

Toplumu sarsan her kadın cinayetinin ardından,  ‘İdam istiyoruz’ diye bağıranlarla kadınları öldürenler, aslında aynı şiddet anlayışından besleniyor. Mevcut ceza yasalarını uygulamak yerine, idam cezası isteyenler,  kadınların kazanılmış haklarına utanmadan göz dikiyorlar” ifadeleri yer aldı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HAYATA GEÇİRİLSİN”

Kadın cinayetleri salgınının asıl nedenin,  kadın erkek eşitsizliği ve bu eşitsizliği oluşturan, besleyen politikaların olduğunu gizlemeye çalışırken, İdam cezasını ‘çözüm’ diye sunmaya çalışıldığının vurgulandığı açıklamada , Nebahat Gülhan, “Oysa biz, kadına yönelik şiddetin, var olan kanunların, sözleşmelerin uygulanmasıyla önlenebileceğini biliyoruz.

Tam da bu yüzden ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyoruz. Emine Bulut’un öldürülmesinin ardından İstanbul sözleşmesi yeniden gündeme geldi; devlete yükümlülükleri hatırlatıldı. Kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıktılar, cinsiyet eşitliği istediler, yasanın uygulanmasını talep ettiler” dedi.

“KORKMUYORUZ, SUSMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ.”

Toplantıya katılan kadınların, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Yasayı uygula, cinayeti engelle” ve  “Erkek adalet değil gerçek adalet” şeklindeki sloganlarının ardından süren açıklamada, “İmzacı ülkeler açısından bağlayıcı olan İstanbul sözleşmesi 2014’te yürürlüğe girdi. İlk imzalayan ülke olmakla övünen Türkiye’de, şimdi iktidar yanlıları İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açtı.

Trol ordusu harekete geçti, ‘İstanbul sözleşmesi öldürür’ diye kampanya yapıyorlar. Biz kadınlar çok iyi biliyoruz; bu söylemin altına yatan derin korku, erkek egemen düzeni sallayacak, cinsiyetler arası adaleti sağlayacak, herhangi bir normalleşme adımının atılmasıdır. Biz kadınlar haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi haykırıyoruz ve İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını istiyoruz.

Çünkü İstanbul Sözleşmesi kadınlara yönelik şiddeti önlemek amacıyla yapılmıştır. Sözleşme’nin amacı ‘kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmaktır. ‘ Yuvayı yıkan yasalar ve sözleşmeler değil şiddettir. İstanbul Sözleşmesi her kadının yaşam hakkının güvencesidir.

İstanbul Sözleşmesi, Anayasanın 90. Maddesi uyarınca kanun hükmündedir. Türkiye’de kadına yönelik şiddet hem özel, hem de kamusal alanda her geçen gün artarken, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkılmalıdır. Türkiye, kadına yönelik şiddet ile mücadelede toplumsal cinsiyet eşitliğini merkeze alan politikalar geliştirmelidir.  

Emine Bulut cinayetinin ardından, kadınları koruyan yasaları ve nafaka hakkını hedef alan kampanyalarla, kadınları korkutmaya, sindirmeye çalışanlara hep birlikte Ayvalıktan sesleniyoruz; “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz. Haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. 

Katledilen kadınlar isyanımızdır.  Aileyi değil kadını koru. İstanbul sözleşmesi kadının güvencesi. Erkek adalet değil gerçek adalet. Gelsin baba, gelsin koca, gelsin  devlet, gelsin jop, inadına isyan inadına isyan inadına özgürlük. Kadın yaşam özgürlük. Yaşasın kadın dayanışması.” ifadeleri kullanıldı.

Yaptıkları açıklamanın ardından Ayvalıklı kadınlar olaysız bir şekilde dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.