Ayvalık Kent Konseyi’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

Ayvalık Kent Konseyi’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Bu haber 11 Temmuz 2019 - 16:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

-Konseyin yeni Başkanı Halil Coşkun oldu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Kent Konseyi’nin 7. Genel Kurul toplantısı Çarşamba günü saat 18.00’de İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

TUNCEL YILMAZ

Genel Kurul toplantısına; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, CHP Ayvalık İlçe Başkanı, Hüseyin Şalmanlı, Ayvalık Belediyesi Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve konsey üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve 3 yıldan bu yana Kent Konseyi’nin başkanlığını yürüten Filiz Karayelli, Balıkesir’in doğal ve kültürel değerlerinin yanı sıra zeytincilik ile de en önemli ilçelerinden birinin Ayvalık olduğunu savunarak,

“Türkiye’nin en büyük tabiat parkına sahip olan yaşadığımız kent Ayvalık, doğal ve tarihi zenginliğinin yanısıra zeytincilikten turizme kadar yüksek ekonomik değere de sahip Türkiye’nin nadide yerleşim yerlerinden biridir. Çeşitli etnik kökenlerden oluşan yerel halkı yurdumuzun dört bir köşesinden gelip yerleşenler ile birleşince çok geniş bir yelpaze oluşturmuştur. Bu da ayrı bir zenginliğimizdir.

Görev sürem olan 3 yıl içinde böylesine özel bir beldenin Kent Konseyi Başkanlığını sürdürme onurunu bana yaşattığınız için öncelikle hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Bu süre içinde Ayvalık Kent Konseyi olarak ülkemizin pek çok il ve ilçesinde sizleri en iyi şekilde temsil etmek için çalıştık. İlçemizin ve ilçe halkımızın hakkını ve hukukunu gözetip, her bakımdan daha ileriye adımlar atması için yürütme kurulumuzla ve sizlerle birlikte her türlü çabayı gösterdik.

Filiz Karayelli

Özellikle ekolojik ve doğal dengemizi ve varlıklarımızı korumak en çok uğraş verdiğimiz alan oldu.Ayvalık’ın Türkiye’de en yaşanılabilir 10 kent içindeki yerini koruması önceliğimiz oldu.Aksi sonuç doğuracak gelişmeler karşısında hep birlikte dimdik durduk. Birlikte hareket etmenin gücümüze güç katacağı inancıyla Ayvalık Kent Konseyi olarak üye olduğumuz Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun yanısıra Ege Kent Konseyleri Birliğine de üye olduk ve çalışmalarına katıldık.

Çevre sorunlarımızın çözümünde bölge ilçelerimizden de destek almak amacıyla Türkiye Kent Konseyleri Platformu bünyesinde Ege ve Güney Marmara Çevre Komisyonu’nun oluşturulmasına öncülük ederek Ayvalık ev sahipliğinde kurduk.Yürütme kurulunda yer alarak, komisyonun sözcülüğünü ve sekretaryasını da üstlendik. Uluslararası Çevre Kampanyalarından, ‘Akdenizi Temizleyelim’ ( Clean up the Med) ve ‘İklim İçin Ses Ver’ eş zamanlı kampanyalarına katılarak çevreye olan duyarlılığımızı tüm dünyaya gösterdik.

Ayvalık Kent Konseyi bünyesinde ilk olarak Çocuk Meclisi ve Muhtarlar Çalışma komisyonunu oluşturmakta bizlere nasip oldu. Önümüzdeki dönemde yorulduğum için değil, bıktığım için hiç değil, istekli olan başka üyelerimize de hizmet fırsatı vermek için Kent Konseyi başkanlığına aday olmayacağım. Yeni seçilecek başkan ve yürütme kurulunun da Ayvalık halkı olarak hassasiyetlerimize dikkat ederek, yaşam alanlarımızı ve doğal sit alanlarımızı korumak adına çevre mücadelelerimizi sürdüreceğine, Ayvalık’ın Unesco Dünya Mirası Listesine girmesi için yapılacaklara katkı vereceğine, Ayvalık Merkezde yaşanan trafik, alt yapı ve diğer sorunlara çözüm bulunması yönünde çalışmalar yapacağına, Platform, birlik ve komisyon çalışmalarına aktif katılım göstereceğine, ayrıca başlattığımız Mahalle meclisleri ve Kooperatifçilik çalışmalarını ileriye taşıyacaklarına inancımla çalışmalarında başarılar dilerim.

Filiz Karayelli

Göreve geldiğimiz 27 Temmuz 2016’dan bu yana çalışmalarımızda bizlere destek olan Ayvalık Kaymakamlığı ve bağlı müdürlüklere, Ayvalık Belediyesine ve belediye birim müdürlükleri ve çalışanlarına, Ayvalık Kent Konseyi çalışmalarını birlikte oluşturduğumuz Genel Kurulumuza, Yürütme Kurul’una, Genel Sekreterimize, meclisler ile çalışma gruplarına, bize destek olan tüm gönüllülerimize teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.

BAŞKAN ERGİN, “YOKSULLUĞUN ÖNÜNE GEÇECEK, DEZAVANTAJLI GRUPLARIN HAYATLARINI RAHATLATACAK ÇÖZÜMLER KENT KONSEYLERİNİN HAZIRLAYACAĞI PLANLAMALARLA SAĞLANABİLİR”

Toplantıda konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilçenin ortak yönetimine katkı sunduğuna yürekten inandığı Kent Konseyi seçimleri için bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek,

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin

“Nüfusu günden güne artan kentlerde, Kent Konseyleri sorunlarımızı çözmekte örgütlü bir yapı olarak bizlere yol gösterir. Kentin sorunları, benzer kaygılarla bir araya gelen halk tarafından çözüme ulaştırılabilir. Hemşerilik bilincinden yola çıkarak Kent Konseyi etrafında toplanan sivil toplum kentin sorunlarının çözümünde demokratik bir şekilde görev alabilmelidir.

Kent Konseyi yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapar. Ayvalık için de Kent Konseyi bu anlamda önemli bir yerde durmaktadır. Sürdürülebilir gelişmeyi sağlamak, bunun için uzun vadeli planlarla kent yaşamının içinde olmak Kent Konseyinden beklenen çalışmalar arasındadır. Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek için hepimize çok büyük görevler düşmektedir.

Kent Konseyinin bir görevi de kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak ve geliştirmektir. Demokrasinin topluma yayılmasını sağlayan sivil toplum çalışmalarında Kent Konseyleri önemli görevler üstlenmelidir. Çocukların, gençlerin, kadınların ve engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımlarını güçlendirmek, yerel karar alma mekanizmalarında yer almalarını sağlamak bu görevler arasındadır.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil bir şekilde kullanımı Kent Konseylerinin hazırlayacağı planlamalarla sağlanabilir. Yoksulluğun önüne geçecek, dezavantajlı grupların hayatlarını rahatlatacak çözümler üreterek de kent yaşamına katkıda bulunabilir. Bunları sağlamak için belediye, sivil toplum örgütleri ve dernekleri ile birlikte çalışarak daha güçlü hale gelebilir.” dedi.

Başkan Ergin yaptığı konuşmada, “Yaşadığımız kentin, Ayvalık’ın korunması hepimizin ortak amaçlarındandır. Çevresi, doğası, kültürü ve tarihi ile Ayvalık çok özel bir yerde durmaktadır. Nasıl ki sivil toplum örgütleri bu amaçla çalışmalar yürütüyorsa güçlü bir Kent Konseyi ile daha başarılı ve verimli sonuçlar alınabilir.

Ancak, Kent Konseyi hangi alanda çalışmalar yürütürse yürütsün saydamlık, katılım, hesap verebilirlik ve demokrasi ilkelerini benimseyip, bu ilkelerin uygulanmasına da katkı sunmalıdır. Bugün demokratik bir seçim olmasını temenni ediyorum. Eski yönetime bugüne kadar yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyor, yeni seçilecek yönetime başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

Konuşmaların ardından yapılan divan heyeti seçiminde, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç divan başkanlığına getirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ayvalık Kent Konseyi’nin 15 yeni üyesinin oylaması yapılarak, kabul edildi.

Toplantıda, Konsey Başkanı Filiz Karayelli 3 yıllık faaliyet raporunu slayt gösterimiyle genel kurula katılanlara sundu.

Faaliyet raporunun okunmasının ardından mali bütçe raporunun da okunmasının ardından her iki rapor oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda; Filiz Karayelli yeni dönemde konsey başkanlığı görevine devam etmeyeceğini ifade ederek, aday olmadı.

Açık oylamayla yapılan seçimlerde Kent Konseyi Başkanlığına aday olan Halil Coşkun başkanlığa seçildi.

Kent Konseyinin yönetim kurulu seçimleri çarşaf liste hazırlanılmasını öneren genel kurul üyeleri arasında hararetli tartışmalarla sürdü.

Divan Heyetine sunulan blok liste için kapalı oylama yapıldı.

76 delegenin oy kullandığı seçimlerin ardından yeni yönetim şu isimlerden oluştu;

Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine; Necdet Uğural, Ahmet Kemer, Gönül Tuna, Arzu Kuyumcuoğlu, Cafer Çaylan, Haluk Aysu ve Ömer Şancı seçildi.

Yapılan seçim sonrasında Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ATO başkanı Mustafa Büyükçıvgın ve CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı eski Konsey Başkanı Filiz Karayelli’ye yapmış olduğu hizmetler nedeniyle teşekkür ederken, yeni seçilen konsey başkanı Halil Coşkun’a ise başarılar dilediler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.