Ayvalık CHP’de zafer Hüseyin Şalmanlı’nın oldu « Medya Ayvalık – Ayvalık Haberleri

SON DAKİKA

Ayvalık CHP’de zafer Hüseyin Şalmanlı’nın oldu

Bu haber 16 Haziran 2019 - 21:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şalmanlı yeniden CHP İlçe Başkanlığı görevine getirildi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP Balıkesir İl Başkanlığı tarafından kayyum atanan Cumhuriyet Halk Partisi Ayvalık İlçe Başkanlığı’nda yapılan seçimin galibi eski İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı oldu.

MEDYA AYVALIK HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

İlçe Merkezindeki Vural Sineması’nda saat 09.00’da başlayan seçimler, çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle saat 12.00’de başlayan oturumla gerçekleştirildi.

Ayvalık CHP’nin Olağanüstü Genel Kurul toplantısında; CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, eski İl Başkanı İrfan Barış, Ayvalık Belediyesi’nin önceki dönem Belediye Başkanı Rahmi Gençer, eski Belediye Başkan Yardımcıları Gökay Bacan, Ahmet Erkal, Altınova’nın eski Belediye Başkanı Asım Sürer, Ayvalık Belediyesi’nin CHP’li Toplantıda konuşan CHP Ayvalık İlçe Teşkilatı’nın geçici Başkanı Cihan Şişman, yapılan olağanüstü toplantıda tartışılacak pek bir şeyin olmadığını savundu.

CHP Balıkesir İl Başkanlığı’nın 17 Mayıs’ta yazdığı yazıyı seslendiren Cihan Şişman, “CHP Ayvalık İlçe yönetim kurulunun 9 asil üyesinin istifasının ardından tüzüğün 24. maddesi 5. fıkrasına göre ilçe yönetimi düşmüştü. CHP Genel Merkezi’ne gönderilen 2019-53 sayılı yazıda ise olağanüstü genel kurul toplantısını gerçekleştirmek üzere Ayvalık İlçe yönetimine benimle birlikte, Serdar Demirezer, İbrahim Fazlıoğulları, Binnur Eyüboğlu, Zehra Şanlıer geçici yönetici olarak atandık.” dedi.

CİHAN ŞİŞMAN

Göreve geldikleri ilk günden itibaren hummalı bir çalışma temposuyla parti teşkilatını genel kurula götürmek için büyük bir gayret içerisinde çalıştıklarını kaydeden Cihan Şişman,

CİHAN ŞİŞMAN

“Çok şükür bu süreçte tüm işleri bitirdik ve bugün genel kurul toplantımızı eksiksiz olarak tamamlamış olduk. Bununla da yetinmedik ve 23 Haziran’da İstanbul’da tekrarlanacak olan yerel seçimlerde partimizin adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyebilmek için 15 otobüs ayarladık ve hiçbir seçmenden tek kuruş bile almadan bu seçmenlere oy kullandırıp, onları aynı gün Ayvalık’a döndüreceğiz.

KAYYUMLUK GÖREVİNİ ALNININ AKIYLA BİTİRDİ

Eğer talepler sürerse otobüs sayısını 20’ye çıkaracağız. Bu konuda 5 kişilik yönetici arkadaşlarımızın büyük emekleri oldu. Özellikle de Serdar Demirezer arkadaşımız otobüslerin finansmanları konusunu çözümledi.

Biz geçici yönetim olarak bize verilen 30 gün içerisinde parti teşkilatımızı seçime hazırladık. Görevimizi layıkıyla yerine getirmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz” diye konuştu.

Cihan Şişman, hedeflerinin seçimlerin demokratik olması adına çarşaf liste ile yeni yönetimin belirlenmesi olmasına rağmen, iki adayın blok liste ile yarışmayı tercih ettiklerini de sözlerine ekledi.

Cihan Şişman’ın konuşmasının ardından seçimi yönetecek diban heyetinin seçilmesi konusunda küçük bir kriz yaşandı. CHP’nin eski İl Başkanı İrfan Barış ile CHP Ayvalık eski İlçe Başkanı Ahmet Toker’in divan başkanlığına aday gösterilmesi sonucunda divan başkanını belirleyecek seçim metodu konusunda yaşanılan kriz, Ahmet Toker’in divan başkanlığını kabul etmemesiyle çözümlendi. Divan Başkanlığı’na seçilen İrfan Barış da, divan başkan yardımcılığını Ahmet Toker’in gelmesini önerince sorun çözümlenmiş oldu.

LEVENT GÜZEL

Yapılan değerlendirmelerin ardından Divan heyeti; İrfan Barış, Ahmet Toker, İsmet Gündoğdu, Selahattin Eyüboğlu isimlerinden oluştu.

Divan Heyeti Başkanı İrfan Barış parti içi barış mesajları vererek, her partilinin CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına yakışan bir duruşla CHP’ye sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Divan Heyeti’nin seçilmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın bir ağızdan seslendirilmesiyle devam eden olağanüstü genel kurul toplantısında konuşan CHP İl Başkanı Serkan Sarı da parti içi birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Serkan Sarı’nın konuşmasının ardından yapılan oylamada seçimlerin blok liste ile gerçekleşmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

HÜSEYİN ŞALMANLI TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

MAVİ VE KIRMIZI LİSTELER YARIŞTI

Genel Kurul toplantısında Hüseyin Şalmanlı, mavi liste ile eski Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve arkadaşlarının desteklediği Levent Güzel ise kırmızı liste ile yarışacakları açıklandı.

AYVALIK’IN İLK BOWLİNG SALONU; PARAGON AVM’DE…

Bunda göre Hüseyin Şalmanlı’nın İlçe Başkanlığına aday olduğu mavi listede; Faruk Ay, Yılmaz Bağırsakçı, Seyhan Bodur, Fatma Çobanoğlu, Mehmet Duru, Bahattin Elmas, Musa Ergül, Erdem Erök, Meral Keskin, Deniz Devrim Kİreçci, Merve Özkan, Çağrı Pomay, Zekiye Sarıoğlu, Asiye Sırtı, Coşkun Tunçmen ve Mustafa Yıldırım ilçe yönetim kurulu asil üyeliklerine aday oldu.

HÜSEYİN ŞALMANLI VE RAKİBİ LEVENT GÜZEL EL ELE

Şalmanlı’nın başkan aday olduğu mavi listenin yedek yönetim kurulu üyelikleri ise; Coşkun Açıkalınlı, Mehmet Çoban, Ahmet Kiraz, Kenan Aşçı, Demet Çatar, Özay Ergül, G. Candan Derman, Kadir Demirci, Fatma Antekin, Tenigül Saygı, Şule Arslan, Nihal Buladanlı, kemal Şenocak, Yener Aktepe, İbrahim Bozada ve Erman Özer isimlerinden oluştu.

Kırmızı listede Ayvalık CHP İlçe Başkanlığına aday olan Levent Güzel’in yanı sıra Reşat Ada, Fehmi Aksoy, Osman N. Babadostu, D. Duygu Bağder, Sinem Candan, Halil Çakır, Neriman Çelik, Fahri Güren, Sevim Jerche, Gürsel Kemer, Melek Kandemir, Özüm Orhan, Füsun Özdoğan, M. Ali Tuncer, Okan Yalkınoğlu, Hüseyin Yılmaz asil üye olarak yer aldı.

Kırmızı listede yedek üyeler ise; Mehmet İnç, Ali Kocabattal, Satı Konya, Sadettin Karabulut, Zekiye Üzüm, Halil Köse, Cemil Bozkurt, Ergül Pala, Metin Konyalı, Mithat Eker, Berrin Çokkorkmaz, Funda Top, Rukiye Çobanoğlu, Yusuf Özcan, Nuran Beyaz ve Fezullah Saçan isimlerinden oluştu.

Seçimlere geçilmeden önce CHP Ayvalık İlçe Başkan adaylar Hüseyin Şalmanlı ile Levent Güzel elele tutuşarak birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

ŞALMANLI’DAN ESKİ BELEDİYE BAŞKANI RAHMİ GENÇER VE EKİBİNE SALVO ATIŞ

Seçim öncesinde konuşmasını yapan Hüseyin Şalmanlı, demokrasinin çoğunluğun seçtiği kişilerin tüm toplumu yönetme sistemi olduğunu vurgulayarak, “Dikkatinizi çekiyorum; toplumun tamamını yönetme sistemidir. Yönetecek kişiye yüklenmiş bir sorumluluktur ve bu sorumluluğu yerine getirebilmek için verilen yetkilerdir. 31 Mart tarihinde, belediye başkanlığı seçimi yaptık. Bu seçimi Demokrat Parti adayı kazandı. Ayvalık’ı yönetme sorumluluğunu Ayvalıklılar tarafından 5 yıl süreyle Ayvalık’a hizmet etmek, Ayvalık’ımıza değer katmak, insanları mutlu etmek, temiz düzenli, huzurlu ve zengin bir Ayvalık için çalışmak için kendisinin görevidir.,

HÜSEYİN ŞALMANLI

Özellikle, hepimizin bunu kabul etmesi demokrasi gereğidir. Şu an burada Olağanüstü Kongre yapma sebebimiz CHP yönetiminde bulunan bazı yöneticilerimizin istifa etmesi ve yönetimin, karar- yeter sayısına ulaşamamasıdır. Ancak, istifa edenlerden bir kişinin istifasını geri alması ve bu geri alma talebinin il yönetimi tarafından göz ardı edilmesi kanunsuzdur, hukuksuzdur. Bunu yargıya taşımama sebebimiz partimize zarar vermek istemeyişimizdendir. Ayrıca bu seçimlerin tarafımızdan güvenoyu olarak addedileceğidir. Gelelim bazı partililerimizin bizi hain ilan etme konusuna. Belediye başkanlığı adaylık seçimi farklı şekillerde yapılabilir. Bunlardan bir tanesi önseçimdir. Önseçim, CHP’li önseçim delegeleri ile yapılır. Önceki örneklere baktığımızda, önseçime gelen 300-350 delegenin, belediye başkan adayımızı belirlediğini görüyoruz. 70 bin nüfuslu Ayvalık’ımızı 300 kişinin kararı ile belirlemek demokrasiye uygun düşmediğinden yönetimimiz bunu reddetmiştir. Geriye kalan seçenekleri uygulamanın daha sağlıklı olacağını düşünerek, genel merkeze kararımızı bildirdik. Bunun sonucunda genel merkez, çeşitli anketler yaparak, adaylar ile görüşerek ve ilçemiz halkı ile konuşarak çalışmalarını tamamladı. Genel merkezin çalışmalarından bir tanesi de, il yönetiminden, adaylar hakkındaki görüşlerin istenmesiydi. Bunun için il yönetimi, ilçe yönetiminden görüş talep etti. 5 Ocak’ta ilçe yönetimimiz adaylar hakkında, diğer parti adayları hakkında ve olabilecek ihtimalleri de göz önüne alarak bir yazı hazırlamıştır. Bu yazıda tüm adayların artıları ve eksileri şeffaf bir şekilde yazıya dökülmüştür. Dikkatinizi çekiyorum: Tüm adayların artıları ve eksileri.  Burada Sayın Rahmi Gencer’in artıları da, Mesut Ergin’in eksileri de bulunmaktadır. Yazıda Sayın Mesut Ergin’in  öne çıktığı belirtilmektedir. Bugün, o yazının her satırının altına, imzamızı tekrar atarız. Zaman yönetimimizin haklılığını göstermiştir. Esas yanlış olan CHP’nin özeli olan bu yazının sosyal medyada insanlar tarafından paylaşılmış olmasıdır.

Bu paylaşımın sonucunda Mesut Ergin’e oy verecek birçok insan oyunu atmayacağını tarafıma bildirmiştir. Sayın Rahmi Gencer, aynı mahallede büyüdüğüm ağabeyimdir. Belediye başkan adaylığı belirlendikten sonra kendisinin yaptığı tüm çalışmalarda yanında oldum. İnsanlardan onunla beraber oy istedim. Beni hainlikle suçlayanlar, bu çalışmaların büyük çoğunluğunda yoktu. CHP’nin Burhaniye ve Gömeç’te kazanması, Ayvalık’ta kaybetmesi belki de en çok beni yaralamıştır. Eğer bu süreçte, yönetimimizin öngörüsü dinlenmiş olsaydı, şu an yaklaşık yüzde 80 oranında oy çokluğuyla rekor kırılacak ve bu bölünme yaşanmayacaktı” dedi.

ŞALMANLI

“İKTİDARA DOĞRU, HEP BİRLİKTE YÜRÜMEMİZ GEREKİYOR”

2014 Yerel Seçimlerinde Mesut Ergin’in yüzde 15 oy aldığını hatırlatan Hüseyin Şalmanlı, “2019 yılında Mesut Ergin’in elde ettiği başarı, Sayın Rahmi Gençer yönetiminin başarısızlığından olmuştur. Hatta CHP genel merkezi aday olarak, daha önce başkanlık yapmamış, Ayvalık tarafından sayılan, sevilen ve iyi çalışacağına inandığı bambaşka bir aday ile seçime girseydi, tekrar seçimi kazanırdık. Bütün bu yaşananlardan hepimizin ders alması gerekiyor. Hepsinden önemlisi, kişilerin değil, partimizin çıkarları ön planda tutulmalıdır. CHP ailesinin birleşerek büyümesi gerekiyor. AKP faşizminin sonuna yaklaştığımız şu günlerde iktidara doğru, hep birlikte yürümemiz gerekiyor. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Her şey çok güzel olacak. Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi” diye konuştu.

BİRLİK VE BERABERLİK FOTOĞAFI ÇEKTİRDİLER

LEVENT GÜZEL, “SEÇİLİRSEM TÜM PARTİLİLERİN BAŞKANI OLACAĞIM”

Yapılan olağanüstü seçimin parti içi barışı sağlaması adına önemli bir adım olacağına inandığını kaydeden Ayvalık CHP İlçe Başkan adayı Levent Güzel de yaptığı konuşmada amaçlarının CHP’yi başarıdan başarıya ulaştırmak ve Türkiye’yi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetin tüm değerleriyle birlikte yönetecek olan CHP iktidarına kavuşturmak olduğunu söyledi. Levent Güzel  İlçe Başkanı olduğu takdirde partili partisiz herkesin başkanı olacağının da altını çizdi.

HÜSEYİN ŞALMANLI’NIN MAVİ LİSTESİ SEÇİMİ FARKLA KAZANDI

Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Saat 17.00’ye kadar olan yaklaşık 3 saatlik süreçte tamamlanan oy verme işleminde; 234 CHP delegesi oy kullandı.

Oy verme işleminin ardından açılan sandıkta; 3 geçersiz oyun yanı sıra Mavi Listeye 141 oy, Kırmızı Listeye ise 90 oy çıktı. Bu sonuçlara göre; Hüseyin Şalmanlı yeniden ilçe başkanlığı görevine getirilirken, listesindeki arkadaşları da Ayvalık CHP Teşkilatı’nın yeni yöneticileri olmaya hak kazandılar.

KAYYUM YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR BİLE EDİLMEDİ

Seçimi kazanan Hüseyin Şalmanlı ve arkadaşları tebrikleri kabul ederken, bir grup partili ise yaklaşık bir buçuk aydır CHP Ayvalık İlçe Teşkilatı’nda hummalı çalışmalar yaparak partiyi seçimlere hazırlayan Geçici İlçe Başkanı Cihan Şişman ile kayyum yöneticilerine bir teşekkürü bile çok görülmesinden duydukları üzüntüyü dile getirerek, seçimde yarışan her iki adayın da bu önemli ayrıntıyı göz ardı etmelerine tepki göstermeleri ise dikkatlerden kaçmadı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.