AHMET YORULMAZ’LA İLGİLİ HÜZÜNLENDİREN VE GÜLÜMSETEN ANILAR

Bu haber 14 Nisan 2019 - 11:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ahmet Yorulmaz Günleri’nin 2’nci paneli, Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi’nde 10 Nisan Çarşamba günü düzenlendi. ‘Ahmet Yorulmaz; Bir Ayvalıklı’ başlıklı panelde, kimi hüzünlendiren kimi de gülümseten anılar eşliğinde Ahmet Yorulmaz yad edildi.

MEDYA AYVALIK – HABER MERKEZİ

KADRİ KAYA

Adı Ayvalık’la özdeş olan Yazar-Gazeteci Ahmet Yorulmaz’ın  ‘mübadele yazarı’, ‘gazeteci’ ve ‘Ayvalıklı’ kimliklerini değişik düzeylerde ele alan ayrı paneller ve bu panellere destek verecek nitelikte hazırlanan sergilerden oluşan ‘Ahmet Yorulmaz Günleri’  2’nci gününde Yorulmaz’ın Ayvalıklı kimliği  ele alındı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zeynep Kazancıgil’in  moderatörlüğünü yaptığı panele, Şaban Ersin Taş, Ali Acar Kurul ve Hakkı Sal konuşmacı olarak katıldı.  Paneli aralarında Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, İlçe Kütüphane Müdürü Aygül Öncel Şahin, CHP ilçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, Ayvalık Giritliler Derneği Başkanı Coşkun Tunçmen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi dinledi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“AHMET ‘BİR SİMİDE MUHTAÇ OLSAMDA AYVALIK’TA YAŞAYAYIM’ DEMİŞTİ. AYVALIK’I ÖYLE SEVERDİ”

Moderatör Zeynep Kazancıgil,Kent hafızasının oluşması, Ayvalık’ın bizim için önemli olan değerlerin her yere ulaşması için çok güzel bir iş yapıldığını belirtirken Ahmet Yorulmaz’ın yol göstericiliğinde taktığı at gözlüklerini geniş bir perspektife çevirdiğini söyleyen Şaban Ersin Taş,yakın dostu Ahmet Yorulmaz’la yaptığı gezilerden, Geylan Kitabevinde geçirdikleri günlere kadar çok sayıda anısını katılımcılarla paylaştı. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taş, “Ahmet bana bir seferinde  ‘Bir simide muhtaçta olsam Ayvalık’ta yaşayayım’ demişti ve hayatı ekonomik zorluklar içinde geçti.” dedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“TAMAMEN KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ BİR İNSANDI AHMET ABİ” Ahmet Yorulmaz’ın yazı yazmaya başladığı ilk döneme tanıklık eden Besen Soral’ da söz alarak,“Babam daktilosunda yazması için ona izin verir, yazılarını kontrol edermiş. Ahmet abi kendi kendini yetiştirdi” dedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Panel konuklarından Ali Acar Kurul, Ayvalık’ta turizm müdürlüğü yaptığı sırada Ahmet Yorulmaz ile birlikte Turizm derneğini kurup, birlikte çalıştıklarını söyledi. Ahmet Yorulmaz’ın zarif bir insan olduğunu söyleyen Hakkı Sal ise, “Ahmet abi hangimizin hangi dergiyi aldığını bilirdi. En önemli özelliği bizi yönlendirmesiydi. O bilirdi kim ne okur ona göre kitap verirdi. Çok iyi bir uzmandı, hepimizi çok iyi tanırdı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Böyle bir kitapçı hayatınızda hatırlıyor musunuz? O kitapçı değil yönlendirici bilirkişiydi. ” dedi. Panelin ardından katılımcılara lokma ikram edildi. Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Kitap Kulübü tarafından hazırlanan Ahmet Yorulmaz’ın Kitapları sergisi, 13.30-14.30 saatleri arasında Sergi Salonunda gezildi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gün içerisindeki son etkinlik, saat 16.00’da Süner Pasajı No 15’te bulunan ve uzun yıllar Ayvalık’ın kültürel yaşamının odak noktası olan Geylan Kitabevi olarak kullanılan dükkân ile Ahmet Yorulmaz’ın 36 yıl yaşadığı evine anı plaketleri törenle yerleştirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.