Mesut Ergin Macaron’u salladı

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Ayvalık’ta siyasi kazan iyice kaynamaya başlarken, Demokrat Parti Ayvalık Belediye Başkanı Adayı Mesut Ergin ve meclis üyesi adayları önceki akşam ilçe merkezindeki Hayrettin Paşa Mahallesi sınırları içinde olan Macaron’daydı. Soğuk havaya rağmen Macaron mitingine yoğun bir katılımın olduğu gözlendi.

MEDYA AYVALIK – HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Mesut Ergin ve arkadaşlarına dakikalarca sevgi gösterilerinde bulunulduğu miting, 31 Mart yerel seçimlerinde Ayvalık Belediye Başkanlığı’na aday olan belediye meclis üyelerinin tek tek kürsüye çıkarak halkı selamlamasıyla başladı.

Mitingte konuşan DP Ayvalık Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin, her yaptığı konuşmada olduğu gibi halkın Ayvalık Belediyesi’nden memnun olup olmadığını sordu.

Ergin yaptığı konuşmada, “Sevgiyi hissediyor musunuz, sevgiyi? Aslına bakarsanız Ayvalık’ta yaşayıp da mutlu olmamak mümkün değil. Şu sokaklarımızın güzelliği, tarihi dokusu Ayvalık’ımızın coğrafyası, havası ile denizi ile, doğası ile bizlere Allah’ın bir armağanı. Benim gözümde yeryüzü cennetinin adıdır, Ayvalık.  Onun için diyorum, Ayvalık’ta yaşayıp da mutlu olmamak mümkün değil. Ama daha iyi bir yönetimle daha huzurlu daha temiz daha mutlu daha adil Ayvalık mümkün” ifadelerini kullandı.

“HALK İSTEDİ BİZ ADAY OLDUK”

Yerel seçimlerde neden aday olduğunu da açıklayan Mesut Ergin “İki temel sebebimiz var; birincisi bize  dayatılan aday; biri hali hazırdaki belediye başkanı, başarısızlığı her yerden belli. İkincisi ise aday olduktan sonra Ayvalık’a gelmiş ithal aday.  Alternatif? Alternatif yok.  Bunlardan birini seçeceksiniz. Bu durum da bize tıpış tıpış gidin iki güçlü adaydan birine oy kullanın diyorlar da; soruyorum size halk bunun neresinde? Bakın Halk neresinde; Halk işte tam burada… Yanınızda arkanızda bu koskocaman kalabalıkta. İlk kurşunun atıldığı bu memlekette dikteyi kabul eder mi halk? Etmedi! Etmedik. Bir ilk kurşun daha atılacaksa yine buradan atıldı ve halk; Ayvalık; ‘Ankara’dan istenen değil bizim istediğimiz adaylarla yönetilecek’ dedi. halk istedi biz aday olduk” diye konuştu.

DP’li Ergin, Macaron’da yaptığı konuşmada, “Ben şimdi sormak isterim; sen niye aday oldun? Neyi sorsak; Büyükşehir yasası ile imkanlarımız kısıtlı demiyor musun? Vatandaş hangi konuyla gelse, hemen bu büyükşehirin konusu, bizimle alakası yok diyorsun! Sen seçime girerken büyükşehir yasasını okumadın mı? Ya da okuduysan milleti hayali projelerle niye kandırdın? Şimdi soruyorum Büyükşehir Yasası aynı yasa, şimdi niye giriyorsun?” diye sordu.

“KİTAPÇIKLARA PARA ÖDEYECEĞİNE, İŞÇİNİN MAAŞLARINI ÖDESEYDİN”

Ergin konuşmasında, “Diyorlar ki bizim desteklediğimiz başkan kazanırsa; artık herşey daha kolay olacak! Ya kazanmazsa? O zaman da diyecekler ki; ama büyükşehir yasası var işte mecbur şöyle böyle! Yani bize bir beş sene daha kahır çekmek kalacak! Yine kitapçık hazırlamışlar yine projeler; Kitapçıklardan öteye geçemiyor projelerin. Bunlara harcayacağın paralarla maaşları ödeseydin maaşları… Peki, biz neye güveniyoruz; biz kendimize güveniyoruz, biz ekibimize güveniyoruz, tecrübemize güveniyoruz, yaptıklarımıza güveniyoruz. Biz halkımıza güveniyoruz. Hepsi için yeteri kadar cesaretimiz de var yüreğimiz de var. Bir kırlangıç projesi anlatıyor, zannedersiniz ki; o güzelim alan ve yapıdan gelen gelirlerle belediye kurtulur; 26,5 yıllık sözleşme yapıyorsunuz yıllık size 4/100 kira bedeli verecekler, o parayla 50 işçinin maaşı ödenmez; Buna da proje diyorsun anlaşma diyorsun öyle mi?” ifadelerini kullandı.

“MALİ AÇIDAN İYİ BİR BELEDİYE YAPILANMASI OLUŞTURACAĞIZ”

Küçükköy Belediye Başkanı olduğu dönemde yaptıkları başarılı çalışmaları uzun uzun anlatmaya gerek olmadığını söyleyen Mesut Ergin, “Ayvalık içinde Macaron içinde birtakım düşüncelerimiz var; afaki atıp tutma projeler yerine şunları söylemek isterim. Ben önce adil bir belediye başkanı olacağım, adaletli davranmayı aileden öğrendim, bununla büyüdüm bununla yaşadım. Adil olacağız adil. Çalışan bir belediye olacağız,’Vatanını en çok seven en çok hizmet edendir’ bunu da Atatürk’ten öğrendim. Bu düsturdan da Atatürk’ten de hiç vazgeçmedim. Mali açıdan iyi bir belediye yapılanması oluşturacağız.  Liyakata önem veren bir belediye olacağız ve de ısrarcı bir belediye yönetimi olacağız.  Az önce dediğim gibi biz bir proje üreteceğiz, ama Büyükşehir engel olacak Yok öyle bir Dünya, mümkün değil, gider kapılarında yatarım,  çözemezsem Ankaralara kadar gider muhakkak ama muhakkak bir çözüm bulurum. 

Önemli olan sistemi düzgün kurmaktır.  Önemli olan temeli sağlam atmaktır. Önemli olan namuslu olmaktır.  Biz 5 yıl ne çaldık ne de kimseye çaldırdık.  Belediyenin parası Belediyenin kasasına girecek, işte bu kadar basit. Bizim tek derdimiz Ayvalık. Partiler logolar önemli değil, bizim bir çizgimiz bir yolumuz var, bu da belli. Bizim yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu, bizim çizgimiz, Atatürk’ün gösterdiği laik, demokratik, aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin yolu. Hedefimiz de Atatürk’ün gösterdiği uygarlık yolunda ışık tuttuğu ilkeleri Ayvalık’ımızla herkesin gönlüne kazımak. Onun dışında her şey yalan. Biz bu yoldan sapmayız.  Onun için işimize bakarız” dedi.

“ALINTERİ KURUMADAN EMEĞİN HAKKINI VERMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

DP Ayvalık Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin yaptığı konuşmada, “Siz korkutmalara dedikodulara da kulak asmayınız, çalışan belediye personeline sesleniyorum, başımın üstünde yeriniz var. Yok, gelirlerse işten çıkaracaklarmış yok şöyle olacakmış geçiniz bunları. Çalışan emek veren her kişi bizim omuz omuza yol aldığımız yoldaşımızdır, alınteri kurumadan emeğinin hakkını vermekte boynumuzun borcudur.Şu sıralarda görüyorsunuzdur. Ayvalık’ın her yeri, Parti logosu yer almayan, Başkanın fotoğrafları ile donatıldı. Acaba niye parti logosu yok, bunların masrafını başka yerlere ödettirdikleri için olabilir mi? Kim bilir, ileride öğreniriz hepsini. Bir de ne diyor Fotoğraflarda dürüst başkan. Eyvallah, bir lafımız olmaz. Başkan zaten dürüst olmak zorundadır. Bunu bir ayrıcalık mı sanıyorsun?

“SOSYAL MEDYADA SENİN SİLAHŞÖRLÜĞÜNÜ YAPANLARIN ÖDENMEYEN MAAŞI VAR MI?”

Ben de buna güvenerek bir soru soracağım kendisine, posterlerindeki gibi dürüstçe cevap versin: Bu gün Belediye personeli içinde bazı personelin içeride bir maaş, bazısının iki hatta bazısının üç maaş alacağı olduğunu ben biliyorum. Sosyal hakları hiç sormuyorum bile. Personelin bu kadar maaş alacağı varken, Sayın Başkan Senin ve sana yandaşlık yapmaktan başka hiçbir iş yapmayan yanında gezdirdiklerinin hatta sosyal medyada senin silahşörlüğünü yapanların ödenmeyen maaşı var mı?

Dürüstlüğüne güvenerek sordum, cevap ver de tüm Ayvalık duysun. Sen bugün cevap vermezsen ben 10 gün sonra Allah’ın izni Ayvalık halkının güveni ile o makama ilk adım attığımda bunu açıklayacağım söz. Dürüst olacaksın daha da önemlisi adil olacaksın. Bizim yönetimimizde maaşlar zamanında, eksiksiz ve en önemlisi de hiç ayırımsız bütün personelin maaşı aynı anda ödenecek. Bütün personel maaşını almadan eğer ben kendi maaşımın bir kuruşuna el sürersem namerdim” diye konuştu..

“MAHALLE EVİ BELEDİYENİN MAHALLEYE AÇILAN BİR KAPISI OLACAK”

Ergin konuşmasında, Macaron’daki bu sokaklar tarihi dokusu, yaşamı olan yerler, açık hava müzesi gibidir, turizmin can damarıdır, bu nedenledir ki, buralara gereken önemi vereceğiz. Işıklandırmasını arttıracağız, temizlik çöp sorunu buralarda yaşatmayacağız. Trafiği ile ilgili, eski yıkık binaların kötü görüntüsü ile ilgili tüm önlemlerimizi alacağız. Çünkü buralar cazibe merkezidir ve daha da özel olması gerekmektedir. Buralar bizim evimizin Misafir odasıdır, misafir. Yıllardır çözülmeyen yağan şiddetli yağmurda taşan köprü evlere ve esnafımıza zarar veriyor, bunu biliyoruz.

Bu sorun için gerek imkanlarımız dahilinde gerek BASKİ ile hareket edilip bu ayıbın acilen kapatılması gerektiğinin farkındayız, hızlıca çözeceğiz. Burada yaşayan esnafı yaşatmak için, bu yapıyı korumak, Ayvalık’ın yaşayan dokusunu tanıtmak için etkinlikler, sanatsal faaliyetler için alanlar yaratacağız. Macaron son yıllarda turizmde en önemli mahallelerimizden biri haline geldi. Daha ileriye taşımak ve daha temiz daha refah hale getirmek perşembe günleri yaşanan trafik sorununu çözeceğiz. En köklü kulübü Barbaros Sefa Spora tesisleşme konusunda her türlü desteği vereceğiz. Biliyorsunuz önemli projelerimizden biri de Mahalle evleridir. Mahalle evlerinde öncelikle ayda bir toplanacağız, sorunlarımızı tartışacağız, projelerimiz beraber üreteceğiz. Macaron gibi Ayvalık için dinamizmi yüksek bir yerden fikir alışverişi her daim bizi daha iyiye götürecektir. 

Yine bu mahalle evlerinde üretime katkı sağlayacak eğitimler verilecek. Bir takım sanatsal etkinlikler yapılacak. Mahalle evi Belediyenin mahalleye açılan bir kapısı olacak. Bu da bizim belediyecilik anlayışımızın özüdür, ulaşılmaz değil, bilakis; her an ulaşılabilir bir belediye olacağız. Kısacası, Adil olan, hemen ulaşabileceğiniz, sık sık buralara gelip giden, büyük projelerle değil, ayağı yere basan projelerle, insana halka mahalleye çabuk dokunacak, sosyal belediyecilik anlayışı ile yanınızdayız. Şimdi de yanınızdayız, seçildikten sonra da yanınızda olacağız” ifadelerini kullandı.

“KAZANACAĞIMIZDAN VE SONRAKİ SÜREÇTE BİRLİKTE YOL ALACAĞIMIZDAN EMİNİM”

Hiçbir oyunun,  hiçbir dedikodunun, hiçbir leke sürme çabasının kendilerini yollarından alıkoyamayacağını kaydeden Mesut Ergin, “Göreceksiniz, aradan başka parti sıyrılır falan değil, ikisinin toplamından fazla oy alacağız. Yaptırdığımız ankette buradadır. Şimdi istedikleri kadar saldırsınlar. Sosyal medyada sahte hesaplarla üstümüze geliyorlar. Algı yaratmaya çalışıyorlar. Parti değiştirecek falan diyorlar.  Bunların hepsini Allah’a havale ediyorum. İstediklerini söylesinler, daha da sertleşeceklerdir. Gerçek olan bizi buraya halk getirmiştir. Halk aday olmamızı istemiştir. 31 Mart’ta cevabını halkımız verecektir. Ayvalık halkı Ayvalık insanı aklıselimdir. Bir kere denenmiş görülmüştür. Bir beş senemiz değil kaybedecek bir beş dakikamız dahi yoktur. Bizi burada ağırladınız tüm Macaron halkına herkese çok teşekkür ediyorum. Kazanacağımızdan ve sonraki süreçte birlikte yol alacağımızdan eminim. Hoşçakalın Allaha emanet olun!” diye konuştu.

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.