Hamdibey Mahallesi’nde ‘Mesut Ergin’ coşkusu

Bu haber 23 Mart 2019 - 0:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

31 Mart yerel seçimlerine günler kala Ayvalık’ta seçim heyecanı zirveye çıkarken, Demokrat Parti Ayvalık Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin de mahalle ziyaretlerini miting havasında gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

MEDYA AYVALIK – HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Bu kapsamda, önceki akşam Ayvalık’ın merkez mahallelerinden Hamdibey’e giden Mesut Ergin’i, mahallenin çoğunluk nüfusunu teşkil eden Roman vatandaşlar büyük bir coşkuyla karşıladı.

Hamdibey Kayaspor tesislerinin açık hava düğün alanında gerçekleşen buluşmada, Demokrat Parti’nin Ayvalık Belediye Meclisi üyesi adaylarının tek tek kürsüye çıkarak tanıtılmasının ardından Mesut Ergin büyük sevgi gösterileri ve sloganlarla kürsüye çıktı.

Hamdibey Mahallesi’ne mahalle sakinleriyle dertleşmeye ve birazda kendilerini anlatmaya geldiğini söyleyen Mesut Ergin, “Nasılsınız? Halimizden memnun muyuz? Geçen 5 yıllık zaman içinde Ayvalığımız daha da ileri gitti mi? Hamdibey mahallemizin dertleri çözüldü mü?  Daha da güzelleşti mi? Bu yönetimden memnun muyuz?

Bu günkü Belediye yönetimi 5 yıl önce bu mahalleye geldiğinde pek çok sözler vermişti. 5 yıl önceki proje kitapları ve taahhütlerine bakıyorum da içinde yok yok. Durum nedir, yaptılar mı hepsini? Şimdi siz bunlara sorsanız, ‘Ne oldu, hani bunları yapacaktınız’ deseniz, cevap hazır. ‘Bu işler Büyükşehir Belediyesinin yetkisinde’ diyorlar anında. İyi de muhterem insana sormazlar mı? Aday olmadan önce bakmadın mı hiç ‘büyükşehir yasasına’ diye? Ya da baktıysan ve yapamayacaksan niye kandırdın milleti” ifadelerini kullandı.

“BU BİR ACZİN İTİRAFIDIR”

DP Belediye Başkan Adayı Ergin, “Dedim ya bunların elinde gene proje kitapları, cekler caklar havada uçuyor. Peki, buradan bir şey daha sormak istiyorum. Demek ki mevcut yetkilerle de bunlar yapılabiliyormuş. O zaman sormazlar mı adama geçen 5 yıl içinde neden yapmadınız? Şimdi bir de tutturmuşlar: ‘Yaparım ama ancak Büyükşehir beni desteklerse yaparım’ diyorlar.

Yani; Büyükşehir es kaza destek olmazsa bilin ki bir 5 yıl daha; bize çektireceklerinin itirafıdır bu. Bu bir aczin itirafıdır. Biz neden Ayvalığa belediye başkanı seçiyoruz o zaman. Neden çıkıp aday oluyorsun diye sormazlar mı adama. Seçelim Büyükşehire birini, yönetsin o zaman bizi. İnsan hayatı boyunca sırtını hep birilerine dayamaya, çalışmadan hazıra konmaya alışınca, böyle düşünmesi de çok doğal” dedi.

“MESUT ERGİN SEÇİMDEN SONRA DEĞİŞECEK, PARTİ DEĞİŞTİRECEK DİYE, MİLLETİ KORKUTMAKTAN VAZGEÇİN”

Kendisinin Karayolları işçisi Cafer Ergin’ in oğlu olduğunu hatırlatan Mesut Ergin, “ Benim arkamda ne ağam ne paşam ne de başkası olmadı. Ben hiçbir zaman sırtımı halkın dışında. kimseye dayamadım. Ne yaptıysam halkımla birlikte emek emek üreterek kendim yaptım.  Benim memleketimin derdi olacak, ben bu derde çözüm için proje üreteceğim, birileri bunu yaptırmayacak öyle mi? Zor o biraz zor.

Ben bu güne kadar ne yaptıysam, hangi kavgaları verdiysem bunu hep Ayvalık için verdim. Bu kavgada yanımda sadece halkım vardı. Bizim her derdi çözecek, bilgimiz de var, tecrübemiz de var ekibimiz de var. Yüreğimiz de var. Ben Atatürk’ün ışığında, demokrasi inancı, vatan sevgisi ile büyümüş yaşamış bir insanım. En çok da Mustafa Kemal Atatürk’ ün ‘Bağımsızlık benim karakterimdir.’ cümlesinde vücut bulan tanımı benimserim. Bu nedenle Atatürk’ ün işaret ettiği ilkelerinden asla ayrılmadım, ayrılmayacağım.  Onun için Mesut Ergin seçimden sonra değişecek, parti değiştirecek diye, milleti korkutmaktan vazgeçin. 

Mesut Ergin’in yakasındaki rozet bile aynı, aynı Atatürk rozeti, hiç değişmedi. Mesut Ergin dün neyse bugün de odur, yarında O olacak. Ama Ayvalıkta da değişmeyen bir şey var: Bu dedikoducuların Mesut Ergin’e karşı iftira da ısrar etmeleri. 10 yıldır aynı palavra. Biraz yaratıcı olun ya. Hadi anladım, politika, hizmet üretemiyorsunuz. Bari iftiralarınızı değiştirin. Bari siyaset üretin.  Millet dinlemekten bıktı, siz aynı yalanları söylemekten bıkmadınız. Ayvalık halkının Size söylediği ne biliyor musunuz: Bu yalanlara karnımız tok diyor ve ekliyor. Hadi gidin başka kapıya’” diye konuştu.

“İKİ PARTİNİN TOPLAMINDAN DAHA FAZLA OY ALACAĞIZ”

Kendisine yine Belediye Başkanlığına aday olmasını eleştirenlere yanıt veren Ergin, “Vay efendim gene aday olmuşum. Evet, oldum. Bak bakalım neden aday olmuşum. Bizim Demokrat Parti’ den adaylığımızı açıkladığımız günlerde Ayvalık’ taki durum şuydu: Uzun zamandır birtakım güçlerce yapılan operasyonlar ile Ayvalık üzerine oyunlar oynanmaktaydı. Peki, Halk bu oyunun neresindeydi? Bu planı, sahneye koyanlara göre, görevimiz, tıpış tıpış sandığa gidip iki dayatılandan birini seçmekti.

İki dayatılan dediklerim kimler; biri mevcut başkan; Ayvalığın halinden belli zaten başarısızlığı, diğeri ise Ayvalığımızla yeni tanışan bir aday. Ayvalık halkı bu dayatmaya boyun eğecek miydi?  Kurtuluş Savaşında, İlk kurşunun atıldığı topraklarda yaşadığımızı, unuttu bu beyler. Bu seferde; dayatmalara ilk kurşunu, yine aynı halk, yine aynı kentte, kimseyi dinlemeden atmıştır. Oynanmak istenen oyunu bozmuştur. Bu oyunları tutmadı ama bu numaracılarda oyun biter mi? Akıllarınca seçimi iki ittifak arasında göstermeye çalışıyorlar.

Bizi oyları bölen olarak gösterip sizi korkutmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Demokrat Parti olarak bizim, iki ittifakın alacağı oy toplamından daha çok oy alacağı gibi iddialı bir söz söylemiştim. Yapılan konvoylar ve mitingleri görünce, herkes bana az bile söylemişsin diyor. İkisinin toplamını bile aşacağız göreceksiniz.” İfadelerini kullandı.

“KİMSE İLK KURŞUNUN ATILDIĞI AYVALIK’ TAKİ HALKI YOK SAYMASIN DİYE ADAY OLDUK”

10 gün önce bir anket yaptırdıklarını, çok ciddi ve bilimsel analizlere dayalı bu anketin sonuçlarını dün paylaştığını belirten Mesut Ergin,  “Bu günde burada paylaşacağım. Biliyorsunuz seçimlere son dakikada katıldık. O nedenle bizim aday olduğumuzdan haberi olmayan pek çok insan hala var. Bu ankette 10 gün önce yapıldı ona rağmen Demokrat Parti ve Mesut Ergin açık ara önde.

Tam rakamlar şöyle; Birilerinin bugünlerdeki asabiyeti, meydanlarda Mesut Efendi diye akıllarınca polemik üretmeye çalışmaları, sahneye başkalarını çıkartıp konuşturtmaları, işte bu yüzden.  Ancak bunlar hep boşuna. Çünkü Ayvalıkta halk ayağa kalktı ve ‘Ayvalık, Ayvalık’ tan yönetilecek dedi.’ İşte Mesut Ergin bunun için aday oldu. Kimse Ayvalıklılara parmak sallayıp efendilik taslamasın, kimse Ayvalıklılara Ankara’ lardan birilerini dayatmasın, kimse ilk kurşunun atıldığı Ayvalık’ taki halkı yok saymasın diye aday olduk. Bu böyle bilinsin” dedi.

“PIRIL PIRIL MİS GİBİ KOKAN BİR AYVALIK’IN SÖZÜNÜ VERİYORUM”

Belediye başkanı olarak görev yaptığı süreçle kökenine bakmaksızın ayırımsız herkese eşit mesafede olduğunu kaydeden DP Ayvalık Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin,  “Hangi işi yapıyorsanız yapın olmanız gereken ilk şey: adil olmaktır. Bugünlerde sormaya başlamışlar. Mesut Ergin’ in projeleri ne? İşte benim en büyük projem: adil bir belediye başkanı olacağım. Çok çalışacağız çok üreteceğiz.

Ayvalık’ ta ekonominin büyümesi için gerek turizm, gerek zeytincilik, gerekse tarımda çeşitliliği arttırmaya yarayacak politikaları üreteceğiz. Ayvalık’ ı koruyarak büyüteceğiz. Böylelikle yeni iş olanakları oluşturacağız. Kadınlarımızı, gençlerimizi meslek sahibi yapmak için oluşturacağımız mahalle evleri ile bir seferberlik başlatacağız. Belediyeyi yönetirken personelimle birlikte bu kente hizmet edeceğiz. Onun için belediye personeli benim başımın tacıdır. Kimse sağda solda üretilen ve onları korkutmaya yönelik dedikodulara kulak asmasın. Bütün hizmetleri kol kola omuz omuza üreteceğiz. Personelimizin, emekçinin emeğinin karşılığını alın teri kurumadan ödeyeceğiz.

Bunlar bir proje değildir elbette. Bunlar bir belediyenin normalde yapması gerekenler… Ama 5 yıldır bunlar bile yapılmıyor ve maalesef biz utanarak söz bunları yapacağız diyoruz. Yazık değil mi bizim Ayvalık’ımıza? Görev yaptığım 5 yıl içinde biz bunların hepsini yaptık. O nedenle size, havası, denizi, sokakları tertemiz bir Ayvalık sözünü verirken şunu dayanak gösteriyorum; Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Tarihi kenti, kaderine terk edilmiş binaları ve sokakları yeniden ışıl ışıl yaparak Ayvalığı bir açık hava müzesine dönüştürmenin sözünü veriyorum. 

Ben size büyük şehir ya da ilçe belediyesi görevi gibi ayrım yapmadan, insan ayrımı yapmadan sizlerin tüm sorunlarına bahane değil, çözüm üretmenin sözünü veriyorum.  Bize uzanan hiçbir eli karşılıksız bırakmayacağımızın, yolları yapılmış, suyu akan, pırıl pırıl mis gibi kokan bir Ayvalık’ın. Daha çok belediye hizmetini hemşerilerimizin ayağına getiren, 7 den 77 ye herkesin yaşamını kolaylaştıran şeffaf, 24 saat ulaşılabilir, güler yüzlü bir yerel yönetimin sözünü veriyoruz.  Ayvalık’a yeni kültür ve sanat mekânları kazandırmanın, sanatın ve sanatçılarımızın yanında olan bir belediye olma sözünü veriyoruz. Biz 3 aya sıkışan Ayvalık turizmini, oluşturacağımız turizm politikalarıyla 12 aya yayan dünya turizminde adı hak ettiği övgüyle anılan bir Ayvalık sözünü veriyoruz.” diye konuştu.

“MAHALLEDEKİ BAZ İSTASYONU SORUNUNU ÇÖZMEK BİZİM İŞİMİZ”

Hamdibey Mahallesi’nin pek çok sorunu olduğunu belirten Mesut Ergin, “Bunlardan haberimiz var. Hiç merak etmeyin. Mahalledeki baz istasyonundan yoğun bir şikayet olduğunu biliyorum. Bu baz istasyonu kurulduğundan beri mahallede hastalıkların çoğaldığından haberdarım.  Bunu çözmek bizim işimiz, sağlıktan önemli bir şey yok. Yolu yordamını biz çözeriz. Belediye bünyesinde mahallenizden de çalışan 30 kadar personellerimiz var. Duyduğuma göre Hamdibey’ li roman arkadaşlarımızın işlerini yaparken haksızlığa uğradıklarını duyuyorum.  Eğer bu tip haksızlıklar var ise mahallemizle ilgili; bunlar kesinlikle yaşanmayacak; hiç kimse mağdur olmayacak. Söylediğimiz gibi önce adil olacağız. Hamdibey’imizin en önemli sorunlarından biri de imar sorunudur. Mahallemizde ruhsat sorunu yaşayan pek çok yapı var. Yeni çıkan imar barışı yasasıyla pek çoğu yapı kayıt belgesi aldı diye duyduk. Ancak hala almayanlar varsa, göreve gelir gelmez ilk iş bu konuya da el atacağız. Belediye olarak hak sahiplerinin tapularını bir an önce almalarını sağlamak için çevre ve şehircilik bakanlığı bünyesinde konunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“HAMDİBEY MAHALLESİ’NİN TÜM SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ”

Her gittiği yerde anlattığı ve çok önem verdiği bir projesinin olduğunu belirten Ergin, “Mahalle evleri. Mahalle evleri ile belediyenin tüm hizmetlerini vatandaşın ayağına getireceğiz. Bu mahalle evlerinin ilkini Hamdibey’ de açacağız. Mahallenizdeki eski sağlık ocağı, en kısa zamanda onarımını ve yenilemesini yaparak içinde etüt merkezi, beceri kursları gibi pek çok hizmetin de verileceği bir merkez haline dönüştüreceğiz. Mahalle evlerimiz de gençlerimize kadınlarımıza gelir sağlayacak meslek edindirecek eğitimler verdirteceğiz. Yetenekli çocuklarımıza yeteneklerine göre spora sanata yönlendireceğiz. Spor kulübünün hizmet binasını tamamlayacağız. Buradaki tüm spor kulübü ve derneklerle daima iş birliği içerisinde olup tüm sorunlara çözüm bulacağız; bu yapılanmaların gelişmesi için belediye olarak elimizden geleni yapacağız. Mezarlık tarafından inen yolun bir türlü onarılmadığını biliyoruz. Onarılmadığı için de bu bölgeden sel sularının mahalleye zarar veriyor. Bu da öncelikli işlerimizden biri olacak. Aylardır bekletiliyor; bekletmeyeceğiz, bu zulümden sizi bir an önce kurtaracağız. Mahallemizde pek çok roman kardeşimiz ikamet ediyor. 8 Nisan dünya Romanlar gününde buradaki Roman dernekleriyle ortaklaşa etkinlikler yapacağız. Ayvalık’ta turizme destek verecek roman kültürünü yeniden hatırlatacak büyük etkinlikler yapacağız. Göreceksiniz bizim projelerimizin hiçbiri hayali projeler değil. Hepsi ayakları yere basan Ayvalık’ ta yaşayan halkımızın acil gereksinimi olan, yaşamlarına doğrudan dokunacak hizmetlerin sunumuna yönelik projelerdir. Bizi burada ağırladığınız için hepinize, ben ve meclis üyesi arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyoruz. Sağolun, varolun, Allah’ a emanet olun” diye konuştu.

Demokrat Parti Ayvalık Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin, konuşmasının ardından Hamdibey Kayaspor Kulübü ile Bir Ömür Roman Kültürünü Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği üyeleriyle sohbet etmeyi de ihmal etmedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.