Türkiye Kent Konseyleri Platformu 25. Genel Kurulu tamamlandı

Bu haber 09 Ocak 2019 - 19:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu Bursa’nın Nilüfer ilçesinde gerçekleştirdiği 25. genel kurul toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Balıkesir’in Ayvalık ilçesini; Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli’nin temsil ettiği toplantıda Türkiye’nin ekonomik durumu ve yerel yönetimlere etkileri ile kooperatifçilik konuları gündeme getirildiği öğrenildi.

MEDYA AYVALIK – HABER MERKEZİ

SUAT SALGIN

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun 25. Genel kurulunda, Ekonomi ve Yerel yönetimler konusunda ekonomist Mustafa Sönmez’in davet edildiğini ve TKKP’nın ekonomi gündemli başlığında Mustafa Sönmez’in şu tespitlerini şöyle sıraladı.

“Yaşanan ekonomik kriz dış kaynaklı olmayıp, hükümetin uyguladığı yanlış politikalar sonucunda ortaya çıkmış ev yapımı bir krizdir. 2001 krizinin ardından uygulanan tasarruf politikaları ekonominin tansiyonunu düşürmüş ve Türkiye’nin borç verilebilir ülke statüsüne gelmesini sağlamıştır. Bu gelişmeler mevcut İktidara altın tepside sunulmuş, hem kamuya hem de özel sektöre dış borcun kapısını sonuna kadar açmıştır.

On yedi yıl boyunca alından dış borç ve dünyadaki likidite bolluğu Türkiye ekonomisinde geçici bir büyüme sağlamıştır. Dış borcun ihracata yönelik yatırımlarda kullanılması, Çin örneğinde olduğu gibi büyük bir avantaja dönüşebilir.  Ancak mevcut iktidar, dış borcu üretken yatırımlarda kullanmak yerine, tamamen iç piyasada tüketime yönelik olarak kullanması, ülke ekonomisinin rotasını kalıcı büyümeye değil ekonomik çöküşe doğru çevirmiştir.

Dış borç ve sıcak para odaklı ekonomik büyümenin kalıcı olmadığı görülmüş ve ekonomik çöküşe yol açmıştır. Hükümetin ekonomideki yanlış tercihleri, ülkemizi dış borcun yeniden dış borç ile kapatılması gibi son derece tehlikeli bir çıkmaza sürüklemektedir. Bunun sonucunda yeniden uluslararası finans kaynaklarının ekonomik dayatmalarına kapı aralayacaktır.

Bu yaptırımlar çerçevesinde muhtemeldir ki, merkezi hükümet gibi yerel yönetimlerin de gelirlerini arttırıp harcamalarını kısmaları gerekecektir. Yerel yönetimler açısından da bu süreç, kamu hizmetlerinde fiyat artışı, vergilerin arttırılması ve personel giderlerinde tasarrufa gidilmesi anlamına gelmektedir”

Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli yaptığı açıklamada, ekonomide yaşanan son gelişmeler ışığında TKKP 25. Genel Kurulu olarak aşağıdaki çözüm önerilerinin ulusal gündeme taşınmasında yarar görüldüğünü kaydederek, “Buna göre, Ekonomik büyümenin dış borç ve sıcak para ile değil, öz kaynaklarla sağlanmalıdır. Dayanışmacı ekonomi modeline yeniden geri dönülmeli, kooperatifler, birlikler teşvik edilmelidir. Üretim ve ihracata yönelik yatırımlar ekonomik büyümenin merkezine alınmalıdır.”dedi.

Karayelli açıklamasında, “TKKP 25.Genel Kurulu’nda ‘Ekonomik Krizden Çıkış Yollarından Biri Olarak Kooperatifçilik Modeli’ konulu sunumlarında Prof. Dr. Aylin Çiğdem Köne ve Kooperatifler Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi OR. Koop. Eğitim, Araştırma ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ünal Örnek’de şu ifadeleri kullanmıştır, ‘Dünyada genellikle ekonomik darboğaz dönemlerinde dayanışmacı ekonomi modeli olan kooperatifler çözüm olarak görülmüştür.

Örneğin BM, 2012 yılını kooperatifçilik yılı ilan etmiştir. ABD’de son on yılda işçi kooperatifleri on kat artmıştır. Özellikle zor zamanlarda hatırlanan kooperatifçilik, içinde bulunduğumuz kriz döneminde de yol gösterici bir çözümdür. Dünyada başarılı örnekleri mevcuttur. Piyasa ekonomisini dünyaya dayatan ABD ve İngiltere’de dahi piyasa modelinin her yönüyle uygulanması sonucunda refah ve gelir dağılımında ciddi sorunlar yaşandığı görülmüştür.  Neo-liberal politikalar, her iki ülke başta olmak üzere uygulandığı her yerde, toplam nüfusun büyük bir kısmını ayrıcalıklı azınlığın insafına terk etmiştir. Örneğin ABD’nin toplam gayri safi milli hâsılasının yüzde 90’ını nüfusun yüzde 1’lik ayrıcalıklı kesimi yönetmektedir.

Öte yandan piyasa ekonomisi, karlı görülmediği için sosyal hizmetlerde başarısız olunmuştur. Dolayısıyla refahın adil paylaşımı ve sosyal adaletin sağlanmasındaki başarısızlıklar, halkın ekonomiye nasıl dahil edilebileceği noktasında insanları arayışa itmiştir.  Gelir dağılımı adaletsizliğinin ve işsizliğin önüne geçerek ekonomik istikrarsızlığı gidermenin en etkili yolu, üretilen zenginliği tabana yayacak, istihdamı sağlayacak kooperatiflerin desteklenmesinden geçmektedir. Dünyada ve ülkemizde kooperatifçiliğin son derece başarılı örnekleri mevcut olup, sayıları da gün geçtikçe artmaktadır’ ifadelerini kullanmıştır” diye konuştu.

Karayelli Bursa’da yapılan genel kurul toplantısında, Türkiye Kent Konseyleri Platformu kooperatifçiliğin krize alternatif bir çözüm önerisi olarak yerel yönetimlerin ve kamuoyunun gündemine taşınmasında görev alması gerektiğini ve bu bağlamda kooperatifçilik konusunda yönlendirme için kamu kurum kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve Kent Konseylerinin ilgili çalışma gurupları ile birlikte bilgilendirme, bilinçlendirme yaparak kooperatifçiliğin doğru örnekleri sunulmasının öneminin vurgulandığını sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.